Autostrada

i

Autor: Pixabay Autostrada. Zdjęcie podglądowe

Infrastruktura

Nowe obwodnice w regionie kujawsko-pomorskim. Będą poważne zmiany w komunikacji

2024-04-12 7:48

Województwo kujawsko-pomorskie wkrótce zyska nowe obwodnice, które mają na celu optymalizację ruchu ciężarowego oraz jego przesunięcie poza miejskie aglomeracje. Dzięki tym przedsięwzięciom drogowym poprawie ulegnie bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i podróżujących kierowców.

Nowe obwodnice w kujawsko-pomorskim

W najbliższych latach w województwie kujawsko-pomorskim pojawi się 14 nowych obwodnic. Środki na realizację inwestycji pochodzą z Unii Europejskiej oraz budżetów samorządu województwa i samorządów lokalnych. Pierwsze umowy na nowe inwestycje drogowe podpisano 9 grudnia. Chodzi o umowy na budowę obwodnic Rypina, Brodnicy oraz Tucholi. 

Od kilkunastu lat inwestujemy w budowę obwodnic, które podnoszą bezpieczeństwo i wyprowadzają uciążliwy tranzyt z centrum miast i miejscowości. Zrealizowaliśmy już osiem takich zadań, w budowie jest obwodnica Lubrańca. Wszystkie dokumentacje powstają w partnerstwie z samorządami lokalnymi i poprzedzają je konsultacje z mieszkańcami. To bardzo kosztowne zadania, dlatego cały czas intensywnie zabiegamy o fundusze zewnętrzne – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Koszt nowych inwestycji drogowych

Budowa trzech nowych obwodnic pochłonie łącznie około 300 mln złotych – ponad 40 proc. tej kwoty stanowią środki z Unii Europejskiej, budżetów samorządu województwa i lokalnych samorządów, pozostała część pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Obecnie powstają dokumentacje do kolejnych obwodnic: Więcborka, Golubia-Dobrzynia i Mogilna. W budowie jest już obwodnica Lubrańca (powiat włocławski).