Widok z zamku na wieżę kościelną w Raciążu

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Nowe miasta

Nowe miasta w regionie. Kolejne trzy w województwie kujawsko-pomorskim

2023-11-15 9:58

Jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, z dniem 1 stycznia 2024 r. status miasta uzyskają 34 miejscowości na terenie Polski, w tym Bobrowniki, Kikół i Gąsawa.

Widok na Wisłę z ruin zamku w Bobrownikach

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Nowe miasta

Rząd zaproponował, by od 1 stycznia 2024 r. status miasta uzyskały trzy miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim, trzy w lubelskim, jedna w lubuskim, osiem w łódzkim, jedenaście w mazowieckim, jedna w opolskim, dwie w podkarpackim, jedna w śląskim, dwie w świętokrzyskim i dwie w wielkopolskim.

W wyniku popowstaniowych represji

We wnioskach o nadanie miejscowościom statusu miasta, lokalne władze podnosiły argument dotyczący istniejących już miejskich cech funkcjonalno-przestrzennych. Większość miejscowości aspirujących do statusu miasta wcześniej posiadała prawa miejskie, które utraciła, najczęściej w wyniku represji po Powstaniu Styczniowym.

Nowe miasta w naszym województwie:

Oto lista miejscowości, które 1 stycznia 2024 uzyskają status miasta.

  • Bobrowniki – w gminie Bobrowniki, w powiecie lipnowskim,
  • Kikół – w gminie Kikół, w powiecie lipnowskim,
  • Gąsawa – w gminie Gąsawa, w powiecie żnińskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE