Niespodzianka na budowie Teatru Muzycznego. Toruński mur czekał na odkrycie

i

Autor: Facebook.com/Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu

Niespodzianka na budowie Teatru Muzycznego. Toruński mur czekał na odkrycie

2022-05-24 17:35

To zapewne spore zaskoczenie nie tylko dla pracowników budowy, ale i archeologów, którzy pojawili się na miejscu dawnego kinoteatru Grunwald. Na terenie, gdzie wkrótce powstanie Teatr Muzyczny znaleziono świetnie zachowany fragment średniowiecznego muru.

Dawny kinoteatr Grunwald w Toruniu odsłonił swoją historię przed archeologami. Na placu budowy siedziby Teatru Muzycznego odnaleziono świetnie zachowany średniowieczny mur. Był on częścią zewnętrzną fosy nowomiejskiej. Tego odkrycia dokonano tydzień temu, 17 maja. Jakie będą dalsze losy tego elementu architektonicznego? O tym zadecydują prace, które nadal trwają na tym terenie.

- Obecnie trwają prace mające na celu odsłonięcie i zadokumentowanie niezwykle cennych reliktów architektury – pozwolą one na podjęcie decyzji co do dalszych losów zabytku. Toruńskie służby konserwatorskie już podjęły decyzję, że odkryty fragment muru będzie musiał być zachowany i wkomponowany w projektowaną przestrzeń Teatru Muzycznego - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu.