Korytarz życia

i

Autor: WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Nie blokować korytarzy życia na kujawsko-pomorskich kąpieliskach! Jakie jest ich zadanie?

2021-07-01 9:41

Są niezbędne ratownikom i potrzebującym pomocy. To kilkumetrowe parawany, które prowadzą od stanowiska ratownika do wody. Takie wydzielone pasy mają też pomóc w dotarciu do poszkodowanych innym służbom, które często mają utrudniony dojazd na plażę.

"Korytarze życia" mają pojawić się na wszystkich kąpieliskach strzeżonych w województwie kujawsko-pomorskim. Jest ich 39. W tych miejscach także dzisiaj (1 lipca) zostaje wywieszona flaga WOPR jako oficjalny początek sezonu, choć w wielu miejscach ratownicy wodni już pracują od minionego weekendu.

W czasach, kiedy zwykłe parawany są nieodłącznym elementem plażowego krajobrazu i nie zapewniają służbom ani dobrej widoczności, ani szybkiego dotarcia na brzeg w razie akcji ratowniczej, konieczne jest właśnie ustawianie "korytarzy życia". Charakterystyczne pasy pojawiły się między innymi na kąpieliskach w Szubinie czy Lipnie.

Dodatkowo ratownicy otrzymają inny sprzęt, np. apteczki-nerki, zestawy ABC (maska, płetwy, fajka). Na swoją pracę Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymało w tym roku 120 tysięcy złotych dofinansowania. To kasa od samorządu województwa, przeznaczona na patrole, dyżury i akcje profilaktyczne.

Dodajmy, że do 2023 roku trwa długofalowy projekt o wartości 4 milionów złotych. Polega między innymi na specjalistycznym kursie na ratownika wodnego, płetwonurka czy sternika motorowodnego. Do tej pory przeszkolono około stu osób, docelowo ma to być prawie tysiąc.

Jak informuje Maciej Banachowski, prezes kujawsko-pomorskiego WOPR, w ubiegłym roku w naszym regionie utonęło 26 osób, w czasie wakacji 15. Natomiast w całej Polsce aż 460. Niezmiennie najczęstszą przyczyną takich wypadków jest alkohol i brawura. Numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100

SP23 w Toruniu otwiera klasę sportową