Ciekawostka

Najstarsza ryba na świecie. Jest potworna, a jej widok mrozi krew w żyłach! Zobaczcie wideo

2023-12-08 10:26

Naukowcy, badając wiek ryb, doszli do wniosku, że najstarsi przedstawiciele gatunków żyją dziś w wodach Grenlandii (należy do Danii). Jeden z badaczy znalazł rekina, który ma ok. 400 lat! Oszacowano, że musiał przyjść na świat ok. 1620 roku! To rekin, który urodził się jeszcze przed szwedzkim Potopem!

Naukowcy przebadali metodą radiowęglową próbki z protein ocznych 28 rekinów grenlandzkich. Jedna samica wprawiła badaczy w osłupienie. Okazało się, iż ma ona ok. 400 lat. Musiała przyjść na świat ok. 1620 roku! Wcześniejszy rekord by o wiele mniejszy i wynosił 211 lat.

Naukowcy twierdzą, że byli przekonani o niezwykłym wieku badanych ryb, nie sądzili jednak, że jedna z nich pobije wszelkie rekordy długości życia. Najważniejsi badacze pochodzą z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Rekiny z wód grenlandzkich są niezwykłe pod względem swoich właściwości fizycznych i biologicznych. Rosną zaledwie 1 cm rocznie! Najczęściej poruszają się bardzo wolno w zimnych, głębszych wodach. Można je spotkać także na wodach Północnego Atlantyku. Te ryby osiągają dojrzałość płciową ok. 150 roku życia!

Naukowcy spekulują, iż na rekiny wpływ wywarły też testy broni nuklearnej prowadzone w tych rejonach na początku lat 60. XX wieku. W niektórych próbkach znaleziono wysoki poziom radioaktywnych izotopów.

Zobaczcie wideo!

Obecnie naukowcy szacują, że ryby te będą w stanie dożyć ponad 500 lat! Żyją długo, gdyż mają inny, bardzo wolny metabolizm, pływają też przez większość życia w bardzo zimnych wodach.

Czy wiesz, że weterynarze to grupa najsilniej obarczona ryzykiem śmierci samobójczej?

Posłuchaj rozmowy o blaskach i cieniach zawodu weterynarza!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE