Książnica Kopernikańska w Toruniu

i

Autor: M.Witt-Ratowska Książnica Kopernikańska w Toruniu

Najpierw książki, potem zwiedzanie! Powoli otwiera się toruńska kultura, ale pozamykały się festiwale [AUDIO]

2020-05-06 14:36

Toruńskie muzea, galerie i biblioteki korzystają z możliwości otwarcia i zapraszają swoich gości, czytelników i zwiedzających. Ale na razie jeszcze nieśmiało, z pewną rezerwą i dużymi ograniczeniami. Trzeba się do nich dostosować, jeżeli znów chcemy bliższych spotkań z kulturą.

Ci, którzy tęsknili za wypożyczaniem książek, mogą to już to zrobić, przynajmniej w Książnicy Kopernikańskiej przy ul.Słowackiego 8. Takich osób w Toruniu nie brakuje. Jak mówi Radiu ESKA Marek Ospalski z Książnicy, telefonów z pytaniami było mnóstwo. Widocznie hasło "zostań w domu" najlepiej współgra "z dobrą książką". W bibliotece można wypożyczyć książki i gry. Ale po powrocie trafiają od razu na kwarantannę, zanim sięgnie po nie następny czytelnik lub gracz. 

W bibliotece koniecznie zachowujemy minimum dwumetrowy odstęp od innych i obowiązkowo nosimy maseczki - poza tym sposób wypożyczania pozostaje ten sam. Godziny otwarcia 9.00-17.00. Książnica wydłuża też termin oddawania zaległych książek - do 29 maja - i na razie obędzie się bez kar. 

W poniedziałek, 11 maja, zostaną otwarte następujące filie Książnicy: filia nr 2 (Kościuszki 47), filia nr 11 (Żwirki i Wigury 39/41), filia nr 14 (Łyskowskiego 29/35), filia nr 16 (Raszei 1). Wymienione biblioteki będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00, z wyjątkiem środy - od 11.00 do 15.00.
Uwaga: codziennie (oprócz środy) od 13 .00 do 14.00 przerwa techniczna (filie zamknięte przez godzinę).
Pozostałe filie Książnicy Kopernikańskiej oraz Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych wznowią działalność w późniejszym terminie.

Jak wygląda wypożyczanie książek w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej - wyjaśnia Marek Ospalski:

Swoje bramy otworzyło symbolicznie Muzeum Okręgowe - na dziedzińcu ratusza obejrzymy wystawę planszową „Toruń 100 lat Niepodległy. Z miłości ku Ojczyźnie”. Kolejne oddziały będą czynne od weekendu oraz w przyszłym tygodniu. Ale na przykład w Muzeum Piernika piernika nie wypieczemy. Warsztatów nie organizuje żadna placówka, tylko online.

Muzeum Etnograficzne od 12 maja zaprasza do skansenu w Toruniu oraz Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Zwiedzanie wystaw w Arsenale będzie możliwe dopiero od 2 czerwca. 

Galeria Sztuki Wozownia oraz Centrum Sztuki Współczesnej przygotowują się na przyjęcie gości, ale nie podają jeszcze konkretnych terminów.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka otwiera się 11 maja, obie placówki - przy Rynku Staromiejskim oraz ul.Kościuszki.
Czynne są niektóre placówki prywatne - Żywe Muzeum Piernika czy Muzeum Dom PRL-u.
Poza tym instytucje dalej są dostępne i aktywne online dla swoich gości i zwiedzających.
Nie wszyscy jednak mogą "odmrażać" swoją działalność. Ale tu ogromną rolę spełnia Internet. Z przyjemnością odsyłamy do takich miejsc, jak Centrum Kultury Dwór Artusa, Teatr Horzycy czy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (są plany i zapowiedzi, że Centrum się częściowo otworzy w drugiej połowie maja). 

Przez epidemię koronawirusa "pouciekały" wiosenne, tradycyjne festiwale. W tym roku nie będzie majowego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT, a w kwietniu nie odbył się Toruński Festiwal Kultury i Sztuki:

Rada Programowa Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki podjęła decyzję o przełożeniu XX edycji na 23-25 kwietnia 2021 roku. Pragniemy, aby XX edycja była szczególnym wydarzeniem, stanowiącym ukoronowanie 20 lat pracy organizatorów i prowadzących poprzednich Festiwali. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Festiwalu – żałujemy tylko, że na efekty Państwa ciężkiej pracy i ogromnego zbiorowego wysiłku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać…