Na skrzypcach wartych 20 milionów złotych zagra laureat Fryderyka. Koncert wkrótce na Jordankach!

2020-02-12 21:53
335-letnie skrzypce Stradivariusa warte 20 milionów złotych
Autor: Andrzej Kacprzak Foto/materiały prasowe 335-letnie skrzypce Stradivariusa warte 20 milionów złotych

Nawet jeżeli ktoś jest dyletantem w temacie muzyki poważnej, a na hasło "klasycy wiedeńscy" lub "stradivarius" próbuje sobie coś przypomnieć ze szkoły, to może ta informacja nieco tę wiedzę poszerzy. W Toruniu jeszcze w lutym będzie można usłyszeć ponadtrzystuletni instrument - skrzypce Stradivariusa, na których zagra jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodszego pokolenia - Janusz Wawrowski.


Podczas toruńskiego koncertu "Beethoven i ... Stradivarius" pierwsze skrzypce zagra instrument stworzony przez legendarnego włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skrzypce zostały zbudowane w... 1685 roku. Współcześnie zakupione przez polskiego mecenasa sztuki Romana Ziemiana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw były eksponatem na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. Ich wartość nominalna wynosi około 20 milionów złotych! Jest to pierwszy i jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce. Wszystkie jego elementy są oryginalne i mają 335 lat. Kiedyś grano na nich tylko raz w roku, dlatego są w takim doskonałym stanie. 

Kolejny bohater wieczoru to solista Janusz Wawrowski, dzięki któremu ten bezcenny skarb będzie można usłyszeć. Laureat nagród, w tym Fryderyka w 2017 roku, ma na koncie pięć albumów i koncerty na całym świecie.  W Toruniu zagra na Stradivariusie 22 lutego w CKK Jordanki, z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.