Pisklę wrony

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Przyroda

Na ratunek ptakom

2023-06-09 10:02

W okresie wiosenno-letnim, gdy trwa sezon lęgowy, po osiągnięciu odpowiedniego stopnia rozrodu młode ptaki podejmują pierwsze próby samodzielnych lotów. Niekiedy zdarza się, że są jeszcze na tyle nieporadne, że nie potrafią samodzielnie wrócić do gniazda lub w inne, bezpieczne dla siebie miejsce.

Na ratunek pisklętom

Kiedy widzimy pisklę, które wypadło z gniazda, pierwszym odruchem wielu ludzi może być chęć udzielenia mu pomocy.

Jednak czasem można zrobić więcej szkody niż pożytku, próbując ratować pisklęta.

Pierwszą rzeczą do zrobienia, gdy znajdziesz małego ptaka, jest ustalenie, czy jest ranny. Pisklęta mogą naturalnie wyglądać na słabe, ale jeśli zauważymy krew lub inne widoczne uszkodzenia, należy skontaktować się z odpowiednimi służbami lub lekarzem weterynarii.

Najlepiej zapewnić spokój

Jeśli znajdziemy pisklę, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie go w spokoju. Bez względu na to, jak niezręcznie może wyglądać początkujący ptak, jest to naturalny etap, a rodzice najprawdopodobniej są w pobliżu, polując na jedzenie i pilnując. Jeśli ptak jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie, możesz umieścić go na pobliskim drzewie. Wbrew powszechnemu przekonaniu ptaki nie mają dobrze rozwiniętego węchu. Dlatego rodzice nie będą wiedzieć, czy młody ptak był dotykany przez ludzi i nie porzucą swoich młodych.

Oceńmy sytuację i pomóżmy pisklętom

Jeśli nie ma gniazda, można je samemu zrobić, przyczepiając pojemnik do gałęzi. Idealny jest mały koszyczek, ale można także użyć plastikowego pojemnika, na przykład po margarynie. Następnie bezpiecznie umieścić je na szczycie gałęzi na tym samym drzewie lub krzewie co gniazdo i umieścić tam ptaka.

Nie zanośmy piskląt do domu

Przynoszenie pisklęcia do domu i próba jego wychowania jest niedopuszczalna. Większość młodych ptaków nie przeżyje, jeśli będą się nimi opiekować niedoświadczeni ludzie o dobrych intencjach. Nawet, jeśli niektóry ptakom uda się przeżyć, będą w niekorzystnej sytuacji. Ominą ważne lekcje, których nauczyliby się od swoich rodziców, na przykład, jak znaleźć pożywienie i wodę w dziczy oraz jak unikać drapieżników.

Skontaktujmy się z odpowiednimi służbami

W przypadku znalezienia rannego pisklęcia, lub porzuconego przez rodziców i zagrożonego utratą życia, najlepiej powiadomić odpowiednie służby. W naszym regionie są to:

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

ul. Dębniaki 33a

87-820 Kowal

Tel. 54 284 22 26

oraz:

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt

ul. Sosnowa 28a i 31

86-050 Solec Kujawski

Można także skontaktować się ze strażą miejską.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE