Na przejściu dla pieszych wcale nie jesteśmy nietykalni. "Bezpieczna zebra" w Toruniu [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-08-18 23:43 Magdalena Witt-Ratowska

Toruńska policja rozpoczęła akcję profilaktyczną "Bezpieczna zebra". Skierowana jest do pieszych i rowerzystów, zwłaszcza tych, którzy są nieco na bakier z przepisami. W tej akcji nie ma mandatów, są rozmowy, przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i na pasach oraz wręczanie odblasków i naklejek na rowery.

Wbrew pozorom, na przejściu dla pieszych nie powinniśmy czuć się bezkarni i wchodzić z przeświadczeniem, że każdy kierowca się zatrzyma. Niestety, tak nie jest - mówią policjanci. Często zapominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z zebry.

Warto sobie przypomnieć te proste przepisy, których dzieci się uczą od przedszkola i podstawówki. Tak, chodzi o patrzenie w lewo, w prawo i znowu w lewo, o czym po prostu część pieszych i rowerzystów zapomina - mówi aspirant Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Często zapatrzeni są w ekrany smartfonów, ze słuchawkami i tak wchodzą na przejście. Ale podczas naszej akcji "Bezpieczna zebra" zwracamy też uwagę kierowcom.

Posłuchaj, jak na pasach zachowują się piesi i rowerzyści. W Toruniu trwa akcja "Bezpieczna zebra":

Także rowerzyści nie zawsze prawidłowo przekraczają pasy. Tam, gdzie jest tylko przejście dla pieszych powinni zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni. Można przejechać tylko w miejscu z wyznaczoną śluzą i trasą ścieżki rowerowej.

W Toruniu trwa policyjna akcja "Bezpieczna zebra"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Inauguracja akcji "Bezpieczna zebra" odbyła się nieprzypadkowo przy ulicy Łyskowskiego. W ostatnich latach doszło tu do kilku wypadków (również śmiertelnych) i potrąceń na przejściach. Wczoraj (17 sierpnia) zmarł rowerzysta, potrącony przez samochód 10 dni wcześniej na przejściu na Szosie Chełmińskiej na wysokości Grunwaldzkiej.
Akcja potrwa kilka dni, w różnych miejscach Torunia, też na terenie powiatu. Towarzyszą jej pokazy ratownictwa medycznego.