Na czas upałów i burz. Te informacje mogą się przydać!

2021-06-15 8:00
Na czas upałów i burz. Te informacje mogą się przydać!
Autor: www.pixabay.com Policjanci przypominają kilka bardzo ważnych zasad na wypadek nagłych i niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt zjawisk atmosferycznych

Uwaga na upały i burze – apelują toruńscy policjanci przypominając kilka bardzo ważnych zasad na wypadek nagłych i niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt zjawisk atmosferycznych. Policjanci przypominają też zasady bezpieczeństwa w upalne dni, głównie w trosce o osoby starsze i dzieci.

Najważniejsze to nie zostawiać dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach. Te, podczas upału mogą okazać się śmiertelną pułapką. Temperatura ciała dzieci wzrasta od 2 do 5 razy szybciej, niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego.

Ważne, by unikać pełnego i otwartego słońca w godzinach 10.00, a 17.00. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zasypiać na słońcu – może to grozić udarem słonecznym, ale także poparzeniami skóry. Warto pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem i dobierać odpowiednią odzież i nakrycia głowy.

Korzystając z wypoczynku nad wodą nie należy schładzać ciała wodą gwałtownie. Wchodząc do kąpieliska, należy robić to powoli, aby nie spowodować szoku termicznego. Należy też spożywać lekkostrawne posiłki i pić bardzo dużo wody. Alkohol może być śmiertelnie niebezpieczny.

AQUA Toruń otwarte!

W czasie burzy najlepiej pozostać w domu i pozabezpieczać swoje okna i balkony. Można także wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Jeżeli burza zastanie nas poza domem – najlepiej schrońmy się w samochodzie, ale zaparkowanym w miejscu, gdzie nie ma drzew. Schronienia nie powinniśmy szukać pod samymi drzewami. W trakcie burzy nie powinniśmy się też kąpać w morzu, jeziorze, czy innym zbiorniku wodnym. Szukając pomocy dzwońmy pod 112.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE