Muzeum Okręgowe w Toruniu zmieni swój status? Sprawdziliśmy to!

2022-10-11 12:15

Muzeum Okręgowe w Toruniu może pochwalić się licznymi i niezwykłymi zbiorami na skalę krajową, jak i zagraniczną. Od jakiegoś czasu krążą plotki, jakoby instytucja ta miała zyskać dodatkową, wyższą rangę. Sprawdziliśmy więc u źródeł.

Muzeum Narodowe w Toruniu – to brzmi dumnie. Pogłoski o podwyższeniu rangi Muzeum Okręgowego w Toruniu chodzą po mieście Kopernika od dawna. Jak odnoszą się do nich władze instytucji?

My się od dawna czujemy jak Muzeum Narodowe, nie ukrywam. Jesteśmy potężną instytucją, mamy ponad 3000 obiektów, w tej chwili siedem oddziałów. Uważam, że zbiory również są na bardzo wysokim poziomie. Zobaczymy, jak długo jeszcze będziemy Muzeum Okręgowym. Myślę, że takie wystawy, które już od jakiegoś czasu udaje nam się w muzeum prezentować, również podnoszą naszą rangę – informowała Aleksandra Mierzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Przykładem takich wystaw jest ekspozycja pięciu obrazów arcymistrza renesansowego malarstwa – Lukasa Cranacha Starszego (1472-1533), które zawisły w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Ratuszu Staromiejskim. Epokowe dzieła niemieckiego malarza i grafika można oglądać do końca roku: w każdą środę i piątek o godzinie 15.00 odbywa się oprowadzanie kuratorskie. Oprócz tego wystawie towarzyszy seria wykładów. Najbliższy już w sobotę 15 października – profesor Michał Woźniak opowie o sztuce w dobie reformacji.

Warto podkreślić, że o statusie Muzeum Okręgowego w Toruniu świadczą też liczne nagrody.

W zasadzie nie ma roku, żeby Muzeum Okręgowe w Toruniu nie otrzymało prestiżowych nagród. W tym roku zostaliśmy obdarowani Musejonem za wystawę stałą w Muzeum Twierdzy Toruń, czyli naszym dość młodym oddziale. Również otrzymała wyróżnienie w konkursie Musejonu „Książka-Katalog” o tkaninach chińskich z naszych zbiorów autorstwa Katarzyny Paczuskiej – dodała Aleksandra Mierzejewska.

Zapraszamy na serię wykładów, o których już wspominaliśmy powyżej. W programie:

- 15 października, godzina 12.00 dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK – „Sztuka w dobie reformacji”.

- 5 listopada, godzina 12.00 prof. dr hab. Wojciech Kowalski – „Madonna restituta. Trudny powrót skradzionego dzieła”.

- 3 grudnia, godzina 12.00 dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK – „Cranach i grafika jego czasu”.