Mural, plac, tablica pamiątkowa i bilboardy. Obywatel GC obecny w przestrzeni Torunia [ZDJĘCIA]

2020-12-08 20:16

Tradycyjne już Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu się nie odbędą. Miasto jednak pamięta o muzyku Republiki nie tylko od święta, choć szczególnie w grudniu widzimy charakterystyczne czarno-białe pasy w kluczowych lokalizacjach. To bilboardy, obklejone autobusy ale także plac, pomnik, a od niedawna także mural.

Na początku grudnia w Toruniu odsłonięto mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Znajduje się on na Domu Studenckim nr 12 przy ulicy Reja. Widnieje na nim wizerunek artysty, z cytatem "Nie pytaj  mnie, co ciągle widzę w niej" z utworu "Nie pytaj o Polskę". Całość została utrzymana w czarno-białej kolorystyce, która kojarzy się z zespołem Republika. Autorem projektu jest dr Robert Manowski, zaś wykonał go Mateusz Małkiewicz.

- Myślałam o stworzeniu takiego muralu od kilku lat – mówi Anna Skrobiszewska. - Zgłosiłam się z tym pomysłem do Roberta Manowskiego, który jest autorem nagrobka Grzegorza na Powązkach. Bardzo się cieszę, że zlokalizowany jest w tak fajnym miejscu. Najlepiej go widać patrząc z Auli UMK, gdzie Grzegorz także koncertował.

Niedaleko, bo przy Akademickim Centrum Kultury i Sztuki OdNowa możemy znaleźć obelisk, który upamiętnia Repubublikę. To jednak nie jedyne stałe miejsce, gdzie pojawia się nazwisko Grzegorza Ciechowskiego. To właśnie plac jego imienia znajduje się tuż przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Oprócz oficjalnej nazwy - pojawiła się także specjalna płyta tuż przed wejściem do obiektu.

W przestrzeni Torunia pojawiły się także inne elementy, które świadczą o tym, że Obywatel G.C. wciąż z miastem jest związany. Do tego przyczyniła się Galeria Rusz, która wykonała z tej okazji specjalne artystyczne bilboardy, które można podziwiać w okolicach Centrum Sztuki Współczesnej oraz nieopodal rynku przy Szosie Chełmińskiej. Dodatkowo, po toruńskich drogach porusza się specjalny autobus, do którego grafikę zaprojektowali także Joanna Górska i Rafał Góralski.

Dodajmy, że tegoroczne Dni Grzegorza Ciechowskiego przez pandemię koronawirusa nie odbędą się w Toruniu. W połowie grudnia poznamy tegoroczny laureat lub laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Wyemitowany zostanie również materiał związany z nagrodzonym twórcą. Wśród dotychczas uhonorowanych artystów znaleźli się m.in. Piotr Rogucki, Mela Koteluk, Tomasz Organek, The Dumplings oraz Ralph Kamiński.

Mikołaj odwiedził podopiecznych i pracowników Szpitala Specjalistycznego dla Dzieci i Dorosłych w Toruniu