pieniądze

i

Autor: Pixabay

Świadczenia

Możesz zwiększyć swoją emeryturę. To bardzo proste!

2023-04-18 8:49

Emerytura w Polsce kojarzy się źle. Badania opinii publicznej wskazują, że większość ankietowanych spodziewa się znacznego zubożenia w okresie emerytalnym. W 2022 roku przeciętna emerytura wyniosła 2 tys. 767,47 zł. Mimo to wiele osób otrzymuje niższe stawki, za które ledwo da się przeżyć. Jednak istnieje kilka metod na zwiększenie emerytury!

Pracuj na emeryturze

To najprostsza metoda, która jest powszechnie stosowana. Oczywiście można się jej podjąć, jeśli nadal mamy zdolności fizyczne. Wtedy równolegle do pobieranego świadczenia uzyskujemy dodatkowe wynagrodzenie. Dwa źródła pieniędzy powinny wzmocnić domowy budżet. Warto wspomnieć, że od uzyskiwanych przychodów naliczane i odprowadzane do ZUS są składki.

Złóż wniosek o przeliczenie wysokości emerytury

Taki wniosek można złożyć w ZUS raz na rok. Jeszcze niedawno można było to zrobić raz na kwartał, jednak prawodawca to zmienił.

Przejdź później na emeryturę

Jeśli to możliwe to najlepiej powstrzymać się od szybkiego przejścia na emeryturę. Warto poczekać np. rok. Ten czas może wpłynąć na zwiększenie wysokości świadczenia (nawet o 10 do 15%). Oznacza to, że im dłużej płacimy składki i im później przechodzimy na emeryturę, tym jej stawka będzie dla nas korzystniejsza. Wcześniejsze przejście na "spoczynek" oznacza mniej pieniędzy co miesiąc.

Dobrze sprawdź swoje dokumenty

Warto dobrze sprawdzić wszystkie dokumenty, które mogą zaświadczać o stażu pracy. Im staż pracy większy, tym nasza emerytura będzie większa. Czasami można coś pominąć, a to źle wpłynie na wysokość otrzymywanego świadczenia. Czasami dochodzi także do błędów urzędników itp. Różne okoliczności mogą nieoczekiwanie poprawić naszą sytuację finansową.

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny należy się osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Aby ubiegać się o świadczenie, trzeba wypełnić formularz OL-9. Dodatek pielęgnacyjny od marca 2023 r. wynosi 294,39 zł.

Świadczenie uzupełniające

Warto też sprawdzić, czy nie przysługuje nam świadczenie uzupełniające. Wysokość tego świadczenia wynosi do 500 zł miesięcznie i przysługuje osobie uznanej za niezdolną do samodzielnej egzystencji. Stwierdza to lekarz orzecznik z ZUS lub komisja lekarska ZUS. Co istotne, świadczenie może przysługiwać emerytowi, jeśli wysokość emerytury nie przekracza 2157,80 zł brutto.

Miesiąc przejścia na emeryturę ma znaczenie

 Zanim przejdziemy na emeryturę, dobrze jest skonsultować się z doradcą emerytalnym, który jest dostępny w każdej placówce ZUS w Polsce. Wyliczy on nam przyszłą stawkę emerytury w zależności od roku, a nawet miesiąca przejścia. Każdy miesiąc ma znaczenie w kontekście stawki emerytalnej. Może być tak na przykład, że nasza emerytura będzie większa, gdy zdecydujemy się na świadczenie o pół roku później lub nawet trzy miesiące.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE