Covid 19

i

Autor: Freepik Maseczki zostaną do marca 2023 roku

Minister Niedzielski na temat maseczek. Zostają w szpitalach, przychodniach i aptekach do końca marca 2023 roku

2022-11-15 13:03

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zakrywanie ust i nosa w przychodniach, aptekach i szpitalach zostanie przedłużony co najmniej do końca marca 2023 roku. Jego zdaniem maseczki ograniczają przenoszenie chorób, nie tylko COVID-19, ale także grypy i wirusa RSV.

Minister ocenia sytuację epidemiczną

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ocenił aktualną sytuację epidemiczną w Polsce. Powiedział, że przebiega ona zgodnie z prognozami, które przedstawiał resort zdrowia.

Twierdziliśmy, że wcale nie będziemy mieli jesienią dużej kumulacji zakażeń i zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej z pewnością nie będzie. Przewidywaliśmy w oparciu o nasze analizy, że hospitalizacji będzie niewiele, a przebieg COVID-19 będzie łagodniejszy. Widzimy w tej chwili, że liczba hospitalizacji związanych z COVID-19 już spadła poniżej tysiąca, a liczba odnotowywanych przypadków jest średnio tygodniowo na poziomie 2,5 tys. Nawet dodając osoby, które testują się poza oficjalnym systemem i nie są raportowane skalą zakażeń nie stanowi zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej – poinformował szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.

Bardziej niepokojąca jest grypa

Minister stwierdził, że obecnie bardziej niepokojące są dane dotyczące grypy i innych infekcji  górnych dróg oddechowych. Szef MZ powiedział, że tylko w pierwszym tygodniu listopada zanotowano w Polsce 100 tys. przypadków zachowań i podejrzeń zachowań na grypę, a ponad 400 osób z tego powodu trafiło do szpitala.

Epidemia wróci?

Minister Zdrowia powiedział, że w te chwili przewiduje się ewentualne przyspieszenie epidemii w Polsce na przełomie roku. Nie należy się jednak spodziewać, że dojdzie do radykalnego wzrostu zakażeń. Nie można jednak założyć, iż nie pojawi się kolejna mutacja wirusa. W tym momencie nie ma jednak takiego niebezpieczeństwa. Według ministra COVID-19 nie jest obecnie wielkim zagrożeniem.

Maseczki to nie tylko COVID-19

Niedzielski zwrócił uwagę, że maseczki nie są tylko związane z problemem epidemicznym, pomagają też ograniczać rozprzestrzenianie się innych chorób i wirusów. W związku z tym obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i aptekach zostanie utrzymany. Obowiązek ten zostanie w mocy przynajmniej do końca marca 2023 roku.