Miejska przychodnia i największy DPS w Toruniu z koronawirusem. W mieście rośnie liczba aktywnych zakażeń

2020-10-14 19:15 Magdalena Witt-Ratowska
Dom Pomocy Społecznej w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska Dom Pomocy Społecznej w Toruniu

W Polsce padają kolejne smutne rekordy. 14 października przybyło 6526 nowych przypadków SARS-CoV-2, zmarło aż 116 osób. W Kujawsko-Pomorskiem to 356 zakażeń, nie żyje sześć osób. W Toruniu jest coraz więcej aktywnych przypadków i pojawiły się kolejne ogniska.

To Miejska Przychodnia Specjalistyczna i Dom Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej. W MPS 11 pracowników przebywa w izolacji, sześć w kwarantannie, w DPS 16 w izolacji, w tym 12 pracowników i czworo podopiecznych. Koronawirus utrudnia także pracę Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, tu ośmioro pracowników jest w izolacji, 17 w kwarantannie, nie ma informacji o zakażonych pacjentach. Podobna sytuacja jest Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul.Ligi Polskiej, gdzie zakażenia lub kwarantanna obejmuje siedmioro pracowników.

Ale warto przypomnieć, że ewentualne zakażenia SARS-CoV-2 wykrywa się na bieżąco i w dość kontrolowany sposób. Od wielu tygodni prowadzone są cykliczne badania przesiewowe wśród pracowników tego typu placówek, a więc w zakładach opieki długoterminowej, domach pomocy społecznej oraz w szpitalach i przychodniach. Zazwyczaj testy robione są raz w tygodniu na wybranej grupie pracowników z danego oddziału, poradni, itp.

Niemal codziennie w toruńskich szkołach pojawiają się pojedyncze przypadki zakażeń, ale wówczas na kwarantannę kierowana jest przynajmniej jedna klasa oraz nauczyciele. Obecnie kwarantanna dotyczy ośmiu klas w kilku szkołach i dwóch oddziałów przedszkolnych. Ponadto prowadzony jest nadzór epidemiologiczny w 23 klasach. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w Toruniu ostatniej doby odnotowano 37 nowych przypadków koronawirusa. To oznacza, że w mieście są 354 aktywne zakażenia. 1347 mieszkańców objętych zostało kwarantanną.

Wśród podanych 14 października zakażeń dla województwa kujawsko-pomorskiego (356 nowych), najwięcej dotyczy Bydgoszczy - aż 79. Niestety, sześć osób zmarło w szpitalach w Grudziądzu, Bydgoszczy oraz Nakle. Są to dane z ostatnich dni, dlatego wśród nich znalazła się pedagog ze szkoły w Osieku nad Wisłą oraz 20-letni uczeń szkoły specjalnej w Bydgoszczy. To głośne i medialne sprawy, o jednej z nich pisaliśmy TUTAJ.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.