Lex pilot

i

Autor: Freepik "Lex pilot" trafi jednak do kosza. Rząd niepocieszony

Kraj

"Lex pilot" do kosza. Komisja odrzuciła ustawę!

2023-04-04 9:08

Rząd wycofa się jednak z tzw. lex pilot. Miało to być zapis w prawie o komunikacji elektronicznej, zgodnie z którym pierwsze miejsce na liście kanałów miały zajmować stacje Telewizji Polskiej. Nowych zapisów miało być więcej. Jednak pomysły nie przejdą, gdyż zostały one odrzucone przez komisję cyfryzacji.

Ustawa "lex pilot"

W nowelizacji ustawy miała się pojawić zasada "must carry, must offer", która uprzywilejowywałaby kanały państwowe TVP. Rząd zapowiadał, że na liście miały znaleźć się kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Kultura, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Pierwotnie był też pomysł, aby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mogła dodawać do tego wykazu kolejne stacji (ustawę tą nazwano "lex pilot"). W pakietach telewizyjnych nie będą też mogły być oferowane polskojęzyczne oraz ogólnokrajowe kanały informacyjne.

Projekt rządowy do kosza!

Zapisami poprawek rządowych zajęła się komisja cyfryzacji. Po przeanalizowaniu ustawy i proponowanych zapisów komisja przychyliła się do postulatów posła Arkadiusza Marchewki z PO. Zdecydowano więc o odrzuceniu w całości projektu ustawy i wprowadzających ją przepisów. Poseł przypomniał, że nie dostał wcześniej rządowego projektu do wglądu przed obradami komisji.

Za odrzuceniem projektu w całości głosowało 10 posłów, przeciw opowiedziało się pięciu. W efekcie nie rozpatrywano ok. 50 poprawek zaproponowanych przez Pawła Lewandowskiego. Ostateczną decyzję o losach dyskutowanej regulacji prawnej zdecydują w głosowaniu wszyscy posłowie. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE