Toruń przygotowuje makietę zabytkowego tramwaju z klocków LEGO. To coś niesamowitego!

2020-04-21 21:37

Toruń jest w trakcie przygotowań do prezentacji makiety SWINGA z klocków LEGO. W czasie epidemii koronawirusa, działania jednak wstrzymano. To nie jedyny powód do dumy, bo miasto ma dla Was kolejną niespodziankę: makietę tramwaju Konstal 105Na+105NaD – dokładnie takiego, jaki można spotkać w Toruniu. Projekt ten ma szansę zostać oficjalnym zestawem LEGO.

Makietę tramwaju Konstal 105Na+105NaD wykonał Mateusz Wawrowski, który od 24 lat buduje z klocków LEGO. Makieta została zaprojektowana i wykonana w skali 1:35, po przeliczeniu skali daje ponad 75 centymetrów długości! Model posiada pełne wyposażenie, czyli siedzenia dla pasażerów oraz zabudowaną kabinę prowadzącego tramwaj. Dodatkowo miniaturowy tramwaj można wyposażyć w silnik, który może być sterowany za pomocą smartfona z aplikacją.

Projekt tramwaju Konstal 105Na+105NaD został zgłoszony do konkursu LEGO Ideas. Dzięki temu ma szansę stać się oficjalnym zestawem LEGO. By tak się stało, przejść przez kilka etapów kwalifikacji. Najpierw musi zdobyć 10 tysięcy głosów, a my wszyscy możemy w tym pomóc. Jak? Wystarczy zagłosować w sieci na stronie internetowej. Link znajdziecie też na oficjalnej stronie toruńskiego magistratu.

Po zebraniu wymaganej liczby głosów, projekt przejdzie do następnego etapu, gdzie poddany zostanie ocenie ekspertów LEGO. Jeśli przejdzie ją pomyślnie, zostanie wyprodukowany jako zestaw klocków LEGO.

Kto SWING-uje?

Prace nad makietą rozpoczęły się w październiku ub.r. i trwały do marca. Wykonawcą jest Mateusz Kustra, który od 2010 r. zajmuje się realizacją podobnych projektów. Makieta jest wykonana w skali 1:20, więc wiernie przedstawia nowoczesny, niskopodłogowy tramwaj stojący na węźle przesiadkowym w al. Solidarności. Nie zabrakło także wiaty przystankowej, elementów małej architektury, a także innych uczestników ruchu drogowego oraz pasażerów i przechodniów.

- Makieta SWINGA miała zostać zaprezentowana po raz pierwszy podczas majowych Drzwi Otwartych Miejskiego Zakładu Komunikacji, ale plany pokrzyżował koronawirus. Na razie więc czeka na swój wielki dzień w zajezdni tramwajowej – mówi rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu, Sylwia Derengowska.

Makieta SWINGA powstała w ramach działań promocyjnych projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo–autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko–Pomorskiego na lata 2014-2020.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE