Zbiory Książnicy/zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Książnica Kopernikańska w Toruniu Zbiory Książnicy/zdjęcie ilustracyjne

Książnica Kopernikańska w bibliotecznej elicie. Zabytkowa kolekcja stała się częścią dziedzictwa narodowego

2020-04-08 12:37

Książnica Kopernikańska w Toruniu ma powód do dumy. Część księgozbioru została wpisana do narodowego zasobu bibliotecznego. Trafiają tu zabytki o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla dziedzictwa narodowego i kulturowego.

Księgozbiór musi spełniać co najmniej jedno z czterech kryteriów: powinien posiadać wartość historyczną albo unikatową wartość artystyczną, musi być cenny dla nauki lub kultury. Co takiego wartościowego trafiło do NZB? To regionalne wydawnictwa ciągłe z XIX i początku XX wieku, kolekcja ks. Stanisława Kujota ze zbiorów Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz ikonografia, głównie fotografie i grafiki związane z Toruniem i regionem, także kolekcja starodrucznych regionalnych panegiryków (tekstów pochwalnych).

Tym samym Książnica znalazła się w elitarnym gronie 13 polskich bibliotek, których zbiory tworzą NZB. Są to m.in.: Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - informuje Marek Ospalski z Książnicy.

Materiały zaliczone do narodowego zbioru bibliotecznego podlegają szczególnej ochronie - muszą mieć bezpieczne warunki do przechowywania, kopiowania czy pokazywania. 

Tymczasem Książnica, jak niemal wszystkie placówki kultury czy naukowe, działa w sieci. Warto zajrzeć na stronę i profil biblioteki. Wkrótce m.in. temat bardzo na czasie (niestety): "Zarazy i ich śmiertelne żniwo w siedemnastowiecznym Toruniu". Będzie to spotkanie i prelekcja prof.Bartosza Awianowicza z Katedry Filologii Klasycznej UMK. Czwartek (16.04) o godzinie 18.00 na profilu e-Książnicy.