Koronawirus u szarytek, łącznie ponad pół tysiąca zakażeń, podwyżki dla ratowników - sytuacja w regionie i Toruniu 28 kwietnia [WIDEO, AKTUALIZACJA]

2020-04-28 14:46
Zakażeni w kujawsko-pomorskich szpitalach
Autor: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Zakażeni w kujawsko-pomorskich szpitalach

[AKTUALIZACJA] 35 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa, aż 29 u sióstr ze Zgromadzenia Miłosierdzia Wincentego a Paulo w Chełmnie. Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim jest 518 zakażeń, ale też 131 ozdrowieńców. Dobra informacja - wojewoda zatwierdził podwyżkę dla ratowników medycznych.

Siostry szarytki prowadzą dom pomocy społecznej w Chełmnie. 29 zakażonych kobiet jest pod opieką - przebywają w izolatorium oraz w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu. W klasztorze zachorowały też dwie osoby świeckie. Siostry prowadzą również Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie. Pierwsze testy wśród podopiecznych dają wyniki negatywne - informuje Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. Następne wyniki badań będą znane w nocy. 

Niepewna sytuacja w toruńskich placówkach opieki społecznej. Dotyczy to między innymi schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz części DPS-ów. Sprawę wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski:

Badania na obecnośc SARS-CoV-2 przeszedł mężczyzna z noclegowni działającej w ramach Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn. Pojawił się tam z wysoką gorączką i kaszlem. Pobrano od niego próbę do badania, która dała wynik negatywny. W oczekiwaniu na wynik noclegownia była poddana kwarantannie.
27 kwietnia u jednej z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej KrafT Haus pojawiła się gorączka i kaszel. Lekarz zdecydował w hospitalizacji tej osoby w szpitalu zakaźnym – nie znamy wyników testu pobranego materiału.
Koronawirusa zdiagnozowano u podopiecznej domu opieki Willa Chopina – zarażona osoba przebywa obecnie w Jednoimiennym Szpitalu w Grudziądzu, wcześniej przebywała w placówce.

Obecnie w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu jest 41 mieszkańców województwa z COVID-19, dziesięciu z nich w stanie ciężkim. W toruńskim obecnie są trzy chore osoby. Dzisiaj (28.04) zmarł 76-letni mężczyzna, pacjent grudziądzkiego szpitala. 

Tymczasem Kuria Diecezjalna Toruńska informuje o stanie zdrowia księży z parafii pw.św.Maksymiliana Kolbego, którzy tydzień temu trafili na kwarantannę po dodatnim wyniku testu u jednego z nich.

Wyniki wszystkich trzech kapłanów są ujemne. W związku z tym Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję o odwołaniu kwarantanny i z dniem 28 kwietnia br. kapłani powracają do posługi duszpasterskiej.
Ksiądz zarażony koronawirusem nadal przebywa w szpitalu. Jego stan jest dobry.

Będą podwyżki dla ratowników medycznych - wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zatwierdził dzisiaj (28.04) kwotę kontraktu na finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego w roku 2020. To 142 miliony złotych, o 19 milionów więcej niż w ubiegłym roku. 

Ratownicy otrzymają podwyżkę już 30 kwietnia, z wyrównaniem od stycznia.
W województwie kujawsko-pomorskim są 93 karetki ZRM i dwie dyspozytornie.

Wojewoda kujawsko-pomorski o podwyżkach dla ratowników medycznych

Większy budżet na ratownictwo medyczne pozwoli zrealizować wzrost wynagrodzeń dla personelu medycznego w wysokości 1600 zł miesięcznie na etat przeliczeniowy - dodaje wojewoda.