Mariusz Błaszczak

i

Autor: PAP/Piotr Polak

Kontorwersje

Kontrowersyjny wykład Błaszczaka w Toruniu. Dobre imię papieża równie ważne jak obrona kraju

2023-03-30 9:05

Bronimy Jana Pawła II jak żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy – powiedział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wykładu na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Przyszedł taki czas, że bronimy ojca świętego. Nasz święty jest perfidnie atakowany (…), ataki na świętego Jana Pawła II dotyczą naszego narodu, dotyczą nas. Będziemy bronić i bronimy Jana Pawła II tak jak broniliśmy żołnierzy na granicy w 2021 roku, jak broniliśmy jesienią 2020 roku kościołów, jak bronimy rodzin, tego systemu wartości, wokół którego jesteśmy zorganizowani

- mówił w sobotę Błaszczak w wykładzie dla słuchaczy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, niepublicznej uczelni założonej przez zakonnika o. Tadeusza Rydzyka.

Wykład Błaszczaka w Toruniu

Zwrócił uwagę, że dokonana w ubiegły wtorek inauguracja garnizonu amerykańskich wojsk lądowych w Polsce "zaczęła się od modlitwy". "To jest bardzo ważne, bo modlitwa kształtuje postawy żołnierzy" – powiedział.

Powtórzył wobec rządów PO-PSL zarzut likwidowania jednostek wojskowych na wschód od Wisły i przypomniał decyzje o formowaniu nowych, jak 18. Dywizja Zmechanizowana z dowództwem w Siedlcach.

Przywołał zawarte w ostatnich latach kontrakty zbrojeniowe z USA i Koreą Południową, w tym na system obrony powietrznej Patriot, wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, czołgi Abrams i K2 i armatohaubice K9. Dodał, że słuszność zakupów czołgów i artylerii potwierdza wojna w Ukrainie.

Zadeklarował, że rząd dąży do rozbudowy sił zbrojnych, a gdy plany zostaną zrealizowane, polskie wojska lądowe "będą najsilniejsze w Europie". Zaznaczył, że w zbrojeniach i zwiększaniu armii nie chodzi o to, by kogoś zaatakować, ale o skuteczne odstraszanie.

Kierowcy z Torunia nagrani przez policję! Na jaw wyszły ich grzechy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE