Komórki rakowe

i

Autor: fb Co dzieje się z komórkami raka, gdy pacjent dostaje chemioterapię?

Komórki rakowe jak kanibale. To dzieje się z nimi w czasie chemioterapii!

2023-02-09 8:39

Jak wiadomo, jedną z dostępnych metod walki z rakiem jest chemioterapia. To sposób na komórki rakowe, który poważnie obciąża pacjenta. Ta metoda leczenia raka bywa skuteczna, pozwala bowiem na niszczenie komórek raka. Co dzieje się z komórkami rakowymi, gdy potraktujemy je chemioterapią? Zobaczcie sami!

To zabrzmi dziwnie, ale komórki rakowe poddawane działaniu chemioterapii stają się agresywne i zmieniają się w kanibali! Zbadali to naukowcy, którzy obserwowali przed długi czas zachowanie tych komórek.

Komórki raka, które chce się zniszczyć, robią wszystko, aby przetrwać. Niezwykła jest ich żywotność. Nowe badania wskazały, iż komórki te potrafią zjadać inne sobie podobne. Dzięki temu uzyskują materiał niezbędny do egzystencji. W czasie leczenia niektóre komórki raka potrafią uciec. Wtedy "w ukryciu" odbudowują swoje siły, m.in. jedząc inne, słabsze komórki. Po jakimś czasie te wzmocnione komórki wracają i stają się szczególnie groźne dla pacjenta.

Mechanizm obronny komórek rakowych jest wysoce skomplikowany i złożony. Różne komórki stosują różne metody obrony przed zniszczeniem. Badania przeprowadzone przez Tonnessen-Murray ujawniły, że niektóre komórki przechodzą w stan uśpienia po ekspozycji na chemioterapię, co zapobiega ich śmierci, jednak powracają po zakończeniu leczenia. Dalsze analizy danych wykazały, że niektóre komórki mają tendencję do pożerania komórek sąsiednich. Taki schemat jest charakterystyczny w przypadku raka piersi, kości oraz płuc. Pochłanianie innych komórek jest adaptacją procesów wykorzystywanych przez białe krwinki, które w ten sposób eliminują bakterie oraz zagrożenia. W przypadku raka, zjadanie sąsiadów jest strategią na przetrwanie.

Dla lekarzy i naukowców bardzo ważne jest, aby zrozumieć mechanizmy przetrwania komórek raka. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie metod do walki z rakiem.