Spłonął 500-letni "Dąb Rzeczypospolitej" na Pojezierzu Brodnickim. To podpalenie, wyznaczono nagrodę

2020-12-26 12:16
Akcja gaszenia Dębu Rzeczypospolitej
Autor: OSP Górzno Akcja gaszenia "Dębu Rzeczypospolitej"

"Przyrodnicza zbrodnia" - tak prawdopodobne podpalenie wielowiekowego pomnika przyrody nazwała dyrekcja Regionalnych Lasów Państwowych w Toruniu. Dąb spłonął w Boże Narodzenie. Był jednym z najważniejszych pomników przyrody na Pojezierzu Brodnickim.

Zaalarmowana straż pożarna, która przyjechała do rezerwatu Jar Brynicy, mogła już tylko dogaszać ogień. Niestety, dąb całkowicie spłonął. Wszystko wskazuje, że to celowe podpalenie.

Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczyła nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia:

"Dąb Rzeczypospolitej" liczył sobie prawie 500 lat, miał 33 metry wysokości i ponad 6 metrów obwodu. Jego stan oceniany był na bardzo dobry. Kiedyś było to miejsce letnich potańcówek, spotkań towarzyskich, znajdowała się tam altana i ławki. Od 2001 roku to rezerwat Jar Brynicy, znajdujący się na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Bydgoszcz w świątecznej odsłonie