Każdy może pomóc najmłodszym migrantom. "Nauka dla zucha" to akcja toruńskiej Fundacji Emic [AUDIO]

2020-11-26 21:23 Magdalena Witt-Ratowska
Fundacja Emic i Klub Sąsiedzki w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA Fundacja Emic i Klub Sąsiedzki w Toruniu

Bariery społeczne i językowe - to główne i codzienne problemy, z jakimi borykają się młodzi migranci, zwłaszcza dopiero poznający nowy kraj, ludzi i zwyczaje. Do tego dochodzi pandemia, a więc ograniczone kontakty i nauka online. Trudno polegać tylko na sobie czy nawet rodzicach, bez odpowiedniego wsparcia. Kłopotów ze szkołą pomoże uniknąć "Nauka dla zucha".

To internetowa zbiórka Fundacji Emic na rzecz młodszych uczniów i nastolatków, głównie z Ukrainy oraz innych krajów. Fundacja od lat wspiera migrantów w każdym wieku, pomaga im się odnaleźć w nowym kraju, zdobyć pracę, nauczyć się języka, załatwić potrzebne dokumenty, udzielić wsparcia psychologicznego, itp.

Teraz skupiamy się na zorganizowaniu korepetycji i lekcji wyrównawczych dla uczniów. Trzeba pamiętać, że podstawa programowa w Polsce różni się od tej np. na Ukrainie - zauważa Joanna Gus z Fundacji Emic.

Dziecko czy nastolatek, przyjeżdżając tutaj z rodzicami, musi się uczyć zupełnie innych i nowych rzeczy. Polski kanon lektur, może inny program na biologii, chemii, geografii - to może sprawiać ogromne problemy. Do tego bariera językowa, rozstanie z przyjaciółmi w swoim kraju, rodziną. Dlatego poza nauką oferujemy pomoc psychologiczną. Stąd apel i prośba o wsparcie zbiórki.

Posłuchaj, jak wesprzeć akcję "Nauka dla zucha":

Korepetycje i zajęcia już trwają, dzieciaki poprawiają oceny, poznają język polski, nabierają odwagi w kontaktach, nie unikają robienia zakupów i rozmów z rówieśnikami. To również możliwość rozwijania skrzydeł. Młodzi migranci mają swoje pasje, marzenia, ciekawe zainteresowania, z których przez trudniejszą sytuację nie chcieliby rezygnować.

Zbiórka "Nauka dla zucha" potrwa do 10 grudnia. Wystarczy wejść na facebook'owy profil Fundacji Emic i pomóc. Na co dzień Fundacja prowadzi także Kluby Sąsiedzkie w Toruniu i Bydgoszczy. Toruński mieści się przy ul.Klonowica 40. Pisaliśmy o tym TU.

Nagroda dla Alicji Tracz - reprezentantki Polski w Eurowizji Junior 2020