Kamienica do rozbiórki, a lokatorzy? Mieszkańcy Antczaka 46 chcą godnego życia i warunków [ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-04-29 23:17

Kamienica z muru pruskiego przy ulicy Antczaka 46 ma być rozebrana ze względu na zły stan techniczny, zagrażający życiu i zdrowiu mieszkańców. To decyzja Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego ze stycznia tego roku. Budynek jest własnością prywatną. Lokatorzy starają się o mieszkania komunalne, jednak ich zdaniem, nie spełniają one odpowiednich wymogów, zwłaszcza sanitarnych. Teraz walczą o "godne życie i warunki mieszkaniowe".

W kamienicy mieszka osiem rodzin, niektórzy od kilkudziesięciu lat. Nie kryją, że zarówno poprzedni, jak i obecni właściciele, nie dbali o budynek. Stąd tak katastrofalny stan techniczny.

Mieszka tu osiem rodzin, w tym osoby starsze i dzieci. Wszyscy regularnie opłacamy rachunki, żadne z nas nie ma zadłużeń. Budynek w wyniku zaniedbań poprzednich właścicieli znajduje się w stanie katastrofalnym. Nowi nabywcy zaś robią wszystko by utrudnić nam jak najbardziej życie, posuwając się do szantażu emocjonalnego i innych praktyk. W zeszłym tygodniu awarii uległa instalacja kanalizacyjna. Zamiast naprawy polecono nam korzystanie z przenośnej toalety Toi Toi, która stoi na podwórzu - piszą w swojej petycji lokatorzy Antczaka 46.

Część rodzin jest z wyrokiem sądowym z prawem do tytułu lokalu socjalnego. Zakład Gospodarki Komunalnej oferuje mieszkania, jednak zdaniem lokatorów, warunki nie są odpowiednie, np. za mały metraż dla 5-osobowej rodziny. Wcześniej dwie rodziny opuściły już kamienicę i skorzystały z propozycji gminy.
Zwróciliśmy się z pytaniem do toruńskiego magistratu o wyjaśnienie tej kwestii:

Nieruchomość przy ul. Antczaka 46 w Toruniu jest własnością prywatną. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w Toruniu wydał decyzję o wykwaterowaniu i wyłączeniu z użytkowania tego budynku. Obowiązek zabezpieczenia lokalu zastępczego dla lokatorów posiadających umowę najmu lokalu leży po stronie właściciela nieruchomości - odpowiada Adrian Aleksandrowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

W budynku zamieszkiwało 10 rodzin, z których 4 otrzymały prawomocne wyroki nakazujące eksmisję i tym samym otrzymały prawo do najmu lokalu socjalnego. W związku z tym Gmina Miasta Toruń zaproponowała 3 oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, spełniające wymogi wynikające z ustawy. Jedna rodzina nadal oczekuje na ofertę zawarcia umowy najmu - zostanie ona złożona po zwolnieniu lokalu o odpowiednich parametrach. 

Warto podkreślić, że każdy z zaproponowanych przez Gminę lokali spełnia niezbędne wymogi lokalu przeznaczonego na najem socjalny oraz nadaje się do zamieszkania z uwagi na wyposażenie i stan techniczny.

Oświadczenie toruńskiego magistratu w sprawie domu przy Antczaka 46:

Rodziny bez wyroków sądowych mają prawo do lokali zamiennych od właścicieli kamienicy. Dostali propozycje, ale miały być one w gorszym stanie niż dom, w którym jeszcze mieszkają:

(...)część z nich znajdowała się w pomieszczeniach strychowych, wątpliwości budził stan techniczny budynku - piszą lokatorzy Antczaka 46.
Wysokość pomieszczeń nie była taka sama jak w normalnym mieszkaniu, stropy były niżej, okna znajdowały się tuż nad podłogą.(...)W lokalach, które nam proponowano został odcięty gaz.

Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Antczaka proszą o wsparcie i zbierają podpisy pod internetową petycją, skierowaną do Prezydenta i Rady Miasta Torunia.