Śmieci

i

Autor: Pixabay Toruń i Bydgoszcz osiągnęły porozumienie w "śmieciowych" sporach!

Lokalnie

Jest porozumienie w sprawie śmieciowego sporu Torunia z Bydgoszczą!

2023-03-24 10:23

Od kilku miesięcy trwał spór między Toruniem i Bydgoszczą o kwestię odbioru i przerabiania odpadów. Niektórzy nazwali ten spór "wojną śmieciową". Kilka razy podejmowano próby dialogu. Dopiero wczoraj udało się zawrzeć porozumienie i rozwiązać finalnie konflikt, który nie był w interesie żadnej ze stron.

Udało się spotkać w połowie drogi. Tak można w skrócie opisać spór Torunia i Bydgoszczy dotyczący odbioru i przetwarzania odpadów. Mediacje i rozmowy dwu miast trwały od listopada. Jaki rezultat przyniosły? Co mówią na ten temat władze Torunia?

Przed zerwaniem porozumienia w stawkach, które obowiązywały do końca roku 2022, zagospodarowanie odpadów w ZTPOK w Bydgoszczy kosztowało nas 19 milionów złotych. Gdybyśmy ten cały system komercyjny musieli utrzymać przez cały rok, to by kosztowało nas to 32,5 miliona złotych, a w sytuacji tych zakończonych negocjacji i nowego porozumienia ten koszt będzie wynosił 26 milionów złotych - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

A to jest zmniejszenie opłat względem stawek komercyjnych o 20%, ale i podwyższenie o 38% tych z roku ubiegłego.

Co oznacza to dla mieszkańców Torunia? To wzrost opłat o około 6 złotych. Porozumienie zatwierdzić ma jeszcze rada miasta Torunia i Bydgoszczy podczas nadzwyczajnych posiedzeń w nadchodzącym tygodniu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE