Jak w czasie epidemii pomogać osobom bezdomnym w Toruniu? [AUDIO]

2020-03-23 11:48
Jak w czasie epidemii pomogać osobom bezdomnym w Toruniu? [AUDIO]
Autor: pixabay.com Jak w czasie epidemii pomogać osobom bezdomnym w Toruniu? [AUDIO]

W Toruniu funkcjonuje wiele ofert pomocy dla seniorów, cierpiących na choroby immunologiczne czy osób niepełnosprawnych. Pochodzą zarówno od miasta jak i torunian, którzy stworzyli wiele grup,jak m.in. Widoczna Ręka. Jest jedna grupa, o której często zapominamy. To bezdomni, którzy potrzebują naszej pomocy także w tym szczególnym czasie.

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. W województwie kujawsko-pomorskim odnotowaliśmy 20 przypadków zarażenia. W kwarantanie przebywa ponad 3 tysiące osób. W tym wyjątkowo trudnym czasie potrzebna jest każda pomoc. Ta płynie zarówno od strony włodarzy a także społeczników.

Urząd Marszałkowski wspiera lokalnych seniorów. Osiemdziesiąt starszych osób, podopiecznych dziennych domów opieki w Górznie w powiecie brodnickim i Przysieku w powiecie toruńskim, otrzymuje do domów bezpłatne gorące posiłki. W akcji uczestniczą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego – urzędnicy, którzy są jednocześnie żołnierzami Wojsk Ochrony Terytorialnej. W planach jest rozbudowa akcji o inne niezbędne seniorom produkty.

Toruńskie restauracje przyłączają się do ogólnopolskiej akcji pomocy służbom medycznych. Na pielęgniarki oraz lekarzy w Szpitalu Zakaźnym w Toruniu będzie czekało kilkadziesiąt posiłków, które przygotowały lokalne knajpy. W ofercie jest około 20 placówek. Jeśli chcecie zgłosić swoją pomoc dla personelu medycznego – wystarczy zapisać się przez profil facebookowy Jesz Co Chcesz.

Z wyjątkową inicjatywą wyszli mieszkańcy, którzy postanowili zorganizować grupę Widzialna Ręka. Choć organizuje się wirtualnie, to ma duże przełożenie na realną sytuację osób, które z różnych względów nie wychodzą po zakupy samodzielnie. Nowo powstała inicjatywa to miejsce, w którym jednocześnie możemy poprosić o pomoc i ją otrzymać od osoby mieszkającej po sąsiedzku. Będzie to np. wypad do sklepu spożywczego, apteki czy nawet wyjście z psem. Codziennie do bazy dopisują się nowi chętni, którzy chcą w każdy możliwy sposób udzielić swojego wsparcia osobom w potrzebie. Jeżeli chcecie pomagać w ramach Widzialnej Ręki Toruń - wystarczy dołączyć TUTAJ.

W Toruniu znajdują się również osoby, które potrzebują wsparcia szczególnie w tym czasie. Chodzi o bezdomnych, którzy pojawiają się na naszych ulicach, których często spotykamy na spacerach.

O tym w jaki sposób w tym czasie możemy pomóc osobom bezdomnym opowiedział Dariusz Kaproń z fundacji Wszystko Jest Możliwe

Pomóc przy osobie bezdomnej może nam toruńska Straż miejska oraz biuro fundacji Wszystko jest Możliwe.