Jak tanio tankować auto? Dziesięć porad, dzięki którym zaoszczędzisz!

2022-11-08 10:54

Ceny paliw na polskich i światowych rynkach nie dają wytchnienia. Z każdym miesiącem jest gorzej i nic nie zapowiada, żeby miało być lepiej. Wojna na Ukrainie i rosyjska terrorystyczna polityka tylko pogłębiają kryzys paliwowy. Trudna sytuacja zmusiła Polaków do szukania nowych rozwiązań. Podpowiadamy, jak tanio zatankować auto!

Sposoby na tanie tankowanie. Skorzystaj z dostępnych informacji

Na początek polecamy skorzystać z internetu i dostępnych tam stron z aktualnymi cenami paliwa (miasto, region). Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie na telefonie aplikacji, która podaje podobne informacje o tanim paliwie. Aplikacji na temat taniego tankowania jest wiele, są to m.in. Janosik, Fuelio, TuTankuj, Waze itp. Dzięki rozeznaniu w internecie otrzymamy łatwy dostęp do map, na których będą zaznaczone stacje paliw wraz z aktualnymi cenami paliwa. Warto pamiętać, że finalny koszt zatankowania jest zawsze większy niż aktualna cena benzyny.

Szukasz taniego paliwa? Odwiedzaj stacje przy hipermarketach

Niektóre duże sieci handlowe prowadzą własne stacje benzynowe. Opłaca się korzystać z nich, gdyż różnica w cenie paliwa potrafi sięgać nawet kilkunastu groszy na litrze. Swoje stacje paliwowe prowadzą między innymi: Carrefour, Piotr i Paweł oraz Auchan. Jakość ich paliwa nie odbiega niczym od tego z popularnych stacji. 

Nie obciążaj auta niepotrzebnie

Przewożenie w samochodzie zbędnych i ciężkich rzeczy wpływa negatywnie na wzrost spalania! Zasada jest banalna - im auto jest cięższe, tym więcej pali. Warto o tym pamiętać i przez podróżami odciążać pojazd. Często ludzie wożą w bagażnikach masę zbędnych przedmiotów, czyniąc z samochodu składzik. Przez niepotrzebne obciążenie zapłacimy więcej, gdyż trzeba będzie częściej tankować.

Kontroluj ciśnienie w oponach

Trzeba pamiętać, że zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje wzrost oporów w czasie jazdy. To automatycznie przekłada się na wyższe spalanie. Eksperci od motoryzacji twierdzą, że ciśnienie za niskie o 0,6 bara powoduje wzrost spalania aż o 4%! Niskie ciśnienie wpływa też negatywnie na żywotność opon. Warto raz w miesiącu przeprowadzić kontrolę poziomu ciśnienia w oponach, a w kieszeni zostanie nam więcej pieniędzy.

Banki mają konta dla kierowców!

To prawda. Niektóre banki w Polsce i nie tylko mają specjalne promocje dla klientów, w których zwracają część wydatków na paliwo. Czasami na jednym tankowaniu kierowca może zaoszczędzić nawet 10%. Warto zapytać o takie opcje w swoim banku lub zainteresować się ofertą innej firmy. 

Ruszaj dynamicznie!

Oszczędna jazda nie polega wcale na powolnym toczeniu się po ulicach. Od dawna wiadomo, że ruszając powinniśmy wcisnąć gaz na minimum 3/4 możliwości. Dzięki temu bardzo szybko uzyskamy pożądaną prędkość. Samochód zużywa wówczas mniej paliwa niż w przypadku powolnego rozpędzania. 

Klimatyzacja wpływa na spalanie

Stale o tym zapominamy. Większość kierowców nie wyobraża sobie dzisiaj aut bez klimatyzacji. Trzeba jednak być świadomym, że korzystanie z niej zwiększa spalanie nawet do 2 litrów na 100 km. Czasem wystarczy uchylić okno, zwłaszcza gdy podróżujemy na małych dystansach. Na dłuższe trasy warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranie i po kłopocie. 

Bogate wyposażenie to większe spalanie!

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że samochody z bogatym wyposażeniem automatycznie więcej palą. W pierwszej kolejności każdy dodatkowy element zwiększa ciężar auta, o czym wspominaliśmy powyżej. Ponadto każde urządzenie elektryczne w pojeździe zużywa paliwo. Przykłady: podgrzewane siedzenia, podgrzewana przednia szyba, podgrzewane lusterka, telewizor wmontowany w zagłówek, monitory na przodzie itp.