plecak, szkoła

i

Autor: pixabay.com

Szkoła i zdrowie

Jak chronić kręgosłup dziecka? Ciężkie plecaki to problem uczniów

2023-09-27 9:29

Rodzice od lat narzekają na ciężkie, przeciążone plecaki swoich pociech. Problem dotyczy szczególnie młodszych ze szkoły podstawowej. Jest to bulwersujące, zwłaszcza że w tym wieku dziecko stale się rozwija. Jak chronić zdrowie dzieciaków? Jak poradzić sobie z ciężkimi plecakami? Czytajcie dalej.

Jaki ciężar plecaka jest odpowiedni dla dzieci?

Optymalny ciężar plecaka dla dziecka w szkole podstawowej jest ważnym zagadnieniem z punktu widzenia zdrowia i komfortu ucznia. Istnieją zalecenia dotyczące maksymalnej wagi plecaka w stosunku do masy ciała dziecka. Według wielu ekspertów i organizacji zdrowia, waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka.

Przykład:

Jeśli dziecko waży 30 kg, to optymalna waga plecaka wynosiłaby między 3 kg a 4,5 kg (10-15% z 30 kg). Przekroczenie tego zakresu może prowadzić do potencjalnych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z kręgosłupem, napięcia mięśniowe czy problemy z postawą (skolioza).

Ważne jest też samo noszenie plecaka

Warto również pamiętać, że poza wagą plecaka istotne jest, aby dziecko nosiło plecak w sposób dostosowany do własnych potrzeb i zasad zdrowia, czyli z obiema szelkami na ramionach i z pasem biodrowym, jeśli plecak go posiada. Przy wybieraniu plecaka warto zwrócić uwagę na model z regulowanymi szelkami i wsparciem dla kręgosłupa

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE