Jak będzie wyglądała nowa szkoła na lewobrzeżu Torunia?

2022-07-02 20:11

Cztery nowoczesne budynki o powierzchni prawie dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych mają pomieścić nową szkołę przy ul. Strzałowej na granicy Rudaku i Stawek. Poznaliśmy nieopublikowane dotąd założenia projektowe, które prezentujemy w naszej galerii.

Największy budynek ma być przeznaczony dla szkoły podstawowej. Pomieści ona według założeń około 800 uczniów w 32 oddziałach. Wchodząc do budynku głównym wejściem od ul. Strzałowej uczniów i rodziców powita obszerny hall z którego przejdziemy do stołówki na 122 miejsca, auli dla 260 słuchaczy, pracowni plastycznej i świetlicy wyposażonej w mobilną ściankę, która pozwoli na dowolną aranżację pomieszczenia. Szkolna szatnia znajdzie się w podziemiach, jednak będzie dostosowana dla potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Najmłodsi uczniowie zajmą 10 sal na parterze, klasy od IV do VIII będą uczyć się na pierwszym i drugim piętrze w siedemnastu salach lekcyjnych i specjalnie przygotowanych pracowniach geografii, fizyki, chemii, a także sali komputerowej z 28 stanowiskami. Do dyspozycji uczniów będzie również obszerna sala do lekcji muzyki, która pomieści nawet 50 uczniów. Zajęcia z języków obcych będą realizowane w czterech specjalnie do tego przygotowanych pracowniach.

W osobnym obiekcie zaplanowano przedszkole dla około dwusetki dzieci. Budynek będzie połączony ze szkołą na poziomie I piętra, jednak połączenie zostało zaprojektowane tak, by starsze dzieci nie mogły samodzielnie przedostać się do części przedszkolnej. Przedszkole będzie składało się z parteru i piętra – na obu poziomach znajdą się po cztery sale dydaktyczne, co pozwoli na uruchomienie ośmiu grup zajęciowych dla dzieci od 3 do 6 roku życia. W każdym z nich opiekę znajdzie maksymalnie 25 dzieci. Podobnie jak w przypadku szkolnej świetlicy, sale będą wyposażone w mobilne ścianki, co pozwoli w razie potrzeby zwiększyć przestrzeń. W budynku zaplanowano również specjalny gabinet dla logopedy, a także salę multimedialną i stumetrową salkę do zajęć sportowych.

Kolejny budynek w kompleksie szkolnym na lewobrzeżu pomieści pełnowymiarowe boiska do koszykówki i siatkówki. Hala sportowa będzie bezpośrednio połączona z budynkiem szkoły, a w przyszłości również z pływalnią, której budowa zaplanowana jest jako drugi etap inwestycji. Hala sportowa będzie wyposażona w trybuny pozwalające prawie setce widzów na obserwowanie wydarzeń sportowych. Dodatkowa, mniejsza salka gimnastyczna o powierzchni niecałych 100 metrów kwadratowych znajdzie się na pierwszym piętrze hali. Przy obu salach gimnastycznych znajdzie się miejsce na szatnie z sanitariatami – każda z nich przeznaczona dla dwudziestu jeden osób.

Od frontu, przy ulicy Strzałowej, znajdzie się również osobny obiekt przeznaczony dla Książnicy Kopernikańskiej. Powstanie tam kolejna Mediateka, w której wypożyczymy nie tylko książki, ale również audiobooki czy gry elektroniczne. Koncepcja Mediateki zakłada również organizację rozmaitych wydarzeń kulturalnych i spotkań autorskich. Podobna instytucja funkcjonuje z powodzeniem przy ul. Raszei Na Skarpie.

Projekt architektoniczny nowej szkoły opracował mgr inż. arch. Tomasz Graf ze szczecińskiej pracowni PROBUD. Według wstępnych założeń zespół szkolny przy ulicy Strzałowej ma powstać do końca 2024 roku. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 90 milionów złotych, z czego 65 milionów pochodzi z dofinansowania z funduszu tzw. Polskiego Ładu. Dokumentacja przetargowa jest w przygotowaniu, poszukiwanie wykonawcy inwestycji ma się zacząć niebawem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE