Grzeją efektywnie i ekologicznie. PGE Toruń ma już trzy lata

2020-04-23 11:58

Kiedy podejmowana była decyzja o budowie nowego bloku, który miał zrewolucjonizować toruński rynek ciepła, miasto od dwóch lat cieszyło się nową przeprawą przez Wisłę. Budowa mostu im. prof. gen. Elżbiety Zawackiej zakończyła się w grudniu 2013 roku i pochłonęła wraz z drogami dojazdowymi ponad 750 mln złotych. Była to dotąd najdroższa miejska inwestycja. Dwa lata później francuski koncern EDF rozpoczął budowę bloku gazowego na potrzeby elektrociepłowni w Toruniu. Po blisko 2 latach inwestycja była gotowa i kosztowała ponad 550 mln złotych. Dziś to PGE Toruń.

Budowa nowej toruńskiej elektrociepłowni trwała 21 miesięcy i zmieniła całkowicie system ciepłowniczy w Toruniu. W nowej elektrociepłowni zrezygnowano z technologii węglowej na rzecz paliwa gazowego i rozpoczęto wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Wpłynęło to na poprawę jakości powietrza, którym oddychają torunianie. Produkowane tu ciepło, pozwala na pokrycie obecnych potrzeb ponad 100 tysięcy odbiorców. Elektrociepłownia gazowa, dzięki zastosowanej technologii jest elastyczna i dostosowuje swoją pracę do potrzeb rynku, a produkowana energia elektryczna, poprawia bezpieczeństwo energetyczne Torunia.

Energia elektryczna i ciepło produkowane są tu przez turbiny gazowe, które montowane są też w samolotach odrzutowych. Wykorzystywane są w Boeningu 747, w tym - Air Force One. Obecnie na świecie pracuje ponad 1000 takich turbin lotniczych, które stanowią serce elektrociepłowni PGE Toruń. Toruńskie turbiny w ciągu trzech lat przepracowały około 16 tysięcy godzin. Godzina pracy takiej turbiny zapewnia prąd dla przeciętnego gospodarstwa domowego na ponad dwie dekady – informuje Julita Karpińska z PGE Toruń.

PGE Toruń ma trzy lata! Ciepło i energię wytwarzają tu turbiny lotnicze!

Turbiny gazowe typu lotniczego, to serce elektrociepłowni. W produkcji ciepła i energii elektrycznej wykorzystywane są jeszcze kotły i wielki akumulator ciepła. To innowacyjny zbiornik, który pomieści aż 12 tysięcy ton wody. Ten olbrzymi „termos” w swoim wnętrzu mógłby zmieścić wodę z nawet 4 basenów olimpijskich. To połowa całej wody, wykorzystywanej w toruńskiej sieci ciepłowniczej.

Toruńska elektrociepłownia z racji swojej nowoczesności i stosowanej technologii cieszy się dużą popularnością. Chętnie odwiedzana jest w ramach Dnia Otwartego i nocnego zwiedzania przez mieszkańców, uczniów toruńskich szkół średnich, studentów, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych i energetyków. Od momentu jej uruchomienia odwiedziło ją blisko 3500 tysiąca osób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE