Grzaniec

i

Autor: Freepik Grzane wino idealne zimą

Najlepsze grzane wino w Toruniu. Gdzie najlepsze? Dobre ceny! [LISTA LOKALI]

2023-02-14 8:45

Grzane wino to przysmak wielu sympatyków zimy. Niektórzy czekają cały rok, żeby napić się ulubionego zimowego drinka. Grzaniec ma rozgrzewającą moc, piękną woń przypraw oraz aromat pomarańczy. Gdzie w Toruniu nad Wisłą napić się dobrego grzańca? W jakich są cenach? Sprawdziliśmy!

Historia grzanego wina

Grzane wino w nieco innej formie było już pijane w starożytnym Rzymie. Przepisy były podobne do dzisiejszych. Rozgrzane wino doprawiano m.in. miodem, przyprawami korzennymi, olejkami itp. Napój taki spożywano na rzymskie święto słońca, które później zaadoptowało chrześcijaństwo jako Boże Narodzenie. Razem z datą przejęto także zwyczaje m.in. picie gorącego wina.

Grzaniec w późniejszych epokach

Grzane wino z przyprawami, czyli grzaniec pijano w rozmaitych formach. Pewne jednak jest, że spożywała go tylko szlachta, duchowieństwo oraz mieszczanie. Przyjemność ta było poza zasięgiem chłopstwa, które najczęściej zostawała okowita, czyli wódka, którą mogli kupić lub pożyczyć od szlachcica za pośrednictwem Żyda-karczmarza.

W średniowiecznej Europie przypisywano mu właściwości lecznicze i prozdrowotne. Wtedy to wykształciła się forma grzańca, którą znamy obecnie. Grzane wino przyrządzano z dodatkiem miodu, imbiru, cynamonu, goździków, pieprzem ewentualnie majerankiem. Napój doskonale przyjął się w chłodniejszych częściach Europy - od Skandynawii po Europę Środkową i Wschodnią. Grzaniec jest doskonałym dodatkiem na chłodne dni, co docenili nasi przodkowie.

Gdzie w Toruniu na grzane wino?

Toruń to miasto z potężnymi tradycjami. Wśród nich oczywiście grzane wino. W Toruniu można spotkać specjalne grzańce piernikowe, których nie skosztujesz nigdzie indziej. Najbliższe dobro tego pokroju znajduje się dopiero w Norymberdze w Niemczech. Norymberga słynęła z wyrobu pierników miodowych i dawniej była głównym rywalem Torunia w piernikowym świecie.

Najlepsze grzane wina w Toruniu znajdziecie na starówce. W pierwszej kolejności warto zacząć od restauracji przy Rynku Staromiejskim. Wśród nich jest m.in. polecana "Chleb i Wino", gdzie podawany jest wyśmienity grzaniec. To fajne i eleganckie miejsce znajduje się przy ul. Rynek Staromiejski 22. Ile kosztuje? Grzane wino dostaniemy tam w cenie do 20 zł. Klienci chwalą sobie tamtejsze grzane wino. Jest też opcja zamówienia białego grzanego wina.

Pysznego grzańca dostaniemy też w "Coffee & Whisky House" przy ul. Ducha Świętego 3. Co sezon jest różnie, ale przeważnie do 20 zł kupimy dobry grzaniec. Polecamy też samo miejsce, jest wyjątkowo klimatyczne.

Ciekawą ofertę ma również "Little Egoist Coffee" przy ul. Szerokiej 36. Znajdziemy tam grzane wino w cenie 11,90 zł oraz inne gorące napoje: grzane piwo "stary piernik" za 13,90 zł, grzane Frizzante za 14,90 zł oraz gorącą czekoladę piernikową za 15,90 zł.

Klienci chwalą sobie też grzane wino w "Pierogarni Stary Młyn" (w Toruniu są trzy lokalizacje) ul. Rynek Staromiejski 10, Łazienna 28/1 oraz most Pauliński 2/10. Za dobrego grzańca zapłacimy tam 18,96 zł. W menu jest także oferta dla sympatyków grzańca, którzy nie tolerują alkoholu.

Warto podkreślić, że w Toruniu w okresie zimowym grzane wino można kupić w wielu miejscach. Ceny plasują się od 10 do 20 zł za porcję grzańca. Ceny nie są wygórowane, biorąc pod uwagę ceny tego napoju w innych miastach Polski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE