Gdzie w Toruniu powstanie Woonerf, czyli specjalna strefa dla pieszych i rowerzystów?

i

Autor: www.torun.pl Wypowiedz się!

Gdzie w Toruniu powstanie Woonerf, czyli specjalna strefa dla pieszych i rowerzystów?

2021-09-29 9:32

Wyobraź sobie ulicę, na której nie istnieje podział na chodnik i jezdnię – wypełnioną zielenią, z miejscami do odpoczynku. Ulicę, gdzie pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści, ale po której poruszają się i na której parkują również samochody.

Woonerf to miejsce, gdzie możesz spędzić czas z rodziną, sąsiadami, znajomymi i przy okazji zjeść lub wypić coś dobrego. To przestrzeń w mieście, która godzi interesy wielu użytkowników. Woonerfy są pomysłem holenderskim. Stanowiły one reakcję na gwałtowny wzrost liczby samochodów w strefach wymagających szczególnej ochrony, m.in. w rejonie szkół i stref zamieszkania. W Toruniu trwają konsultacje w tej sprawie – informuje Łukasz Broniszewski z Fundacji Stabilo. Propozycje są co najmniej dwie – ulica Kopernika oraz ta, proponowana przez fundację – czyli ulica Podmurna.

Gdzie w Toruniu powstanie Woonerf, czyli specjalna strefa dla pieszych i rowerzystów

W Polsce, pierwszy woonerf powstał w 2014 roku w Łodzi na ul. 6 Sierpnia, w ramach inwestycji z budżetu obywatelskiego. Dzisiaj istnieje tam już kilka tego typu miejsc i wciąż adaptowane są nowe. Woonerfy znajdują się również w Gdyni i Poznaniu.

AQUA Toruń otwarte!

Opinie na temat pierwszego w Toruniu Woonerfu miasto zbiera do 30 września, a swoje propozycje i uwagi wysyłajcie na adres: [email protected].​

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!