Fiskus przeszkadza Polakom w pomaganiu walczącej Ukrainie. Kogo wspiera rząd?

2022-11-15 12:15
Fiskus przedsiębiorcy
Autor: Freepik Rząd i Fiskus nie pomogą przedsiębiorcom

Po napaści Rosji na Ukrainę Polacy gremialnie ruszyli na pomoc uciekinierom wojennym, głównie kobietom, dzieciom i osobom starszym. A jak jest z pomocą rządową? Obecnie postawa władz jest paradoksalna, bo utrudnia pomoc Ukrainie i to pomoc, którą chcą nieść sami Polacy.

Wsparcie Ukrainy przez polski naród

Nie bez przyczyny piszę o pomocy udzielanej przez polski naród, a nie wspominam o działaniach władz państwowych, bo te są niezrozumiałe i wyraźnie koniunkturalne. Po napaści rosyjskich bandytów na niepodległą Ukrainę to ludność Polska sama oddolnie niczym pospolite ruszenie organizowała się i niosła pomoc uciekającym przed wojną. Rząd PiS tylko się przyglądał oniemiały (antyukraińska propaganda nie przyjęła się w szerszych kręgach). Rządzący w końcu wybadali sytuację i doszli do wniosku, że pomoc w tej sytuacji będzie w dobrym tonie (szczególnie wizerunkowym). Jednak postawa obozu władzy jest od samego początku paradoksalna i właściwie janusowa. Zamiast silnie uderzyć w antyrosyjskie dzwony, to kierownictwo rządowe zadzwoniło w dzwonki i to średniej jakości (producent musiał być z Chin). Obecnie władza robi kolejną złą rzecz – będzie przeszkadzać Polakom w pomaganiu Ukrainie i jej wojennym wysiłku w zmaganiach z o wiele większą Rosją. Oczywiście pierwszym, który dostanie po głowie, będzie polski przedsiębiorca – przedstawiciel tej części społeczeństwa, na której PiS-owi najmniej zależy (właściwie w ogóle, chyba że należy do partii).

Fiskus utrudni pomoc Ukrainie

Polski biznes pomagający uchodźcom oraz państwu ukraińskiemu nie może doprosić się o ulgi podatkowe. Sytuacja jest okropna. Firmy, które zapewniają Ukraińcom zakwaterowanie oraz wyżywienie nie rozliczą wydatków w kosztach. Firma wspierająca ukraińskich pracowników i ich rodziny nie odliczy VAT, przedsiębiorca wpłacający pieniądze fundacji pomagającej ofiarom wojny nie skorzysta z ulgi zawartej w specustawie. To wysoce niekorzystne dla polskiego biznesu działanie fiskusa, o którym przecież doskonale wiedzą rządzący. Widzimy na tych przykładach, jak słowa o wpieraniu Ukrainy stają się tylko koniunkturalnym frazesem. Jest to skandaliczna polityka, która uderza w polskich przedsiębiorców.

Własna inicjatywa źle widziana? To chore!

Głównym obiektem ataku będą przedsiębiorcy, którzy pomagają na własną rękę. Skarbówka nie zgodzi się na odliczenie kosztów ich firm. Fiskus powołuje się przy tym na zapisy specustawy, a według nich wydatki można zaliczyć do podatkowych kosztów tylko wtedy, gdy darowizny zostały przekazane za pośrednictwem określonych podmiotów, np. fundacji czy samorządów. Fiskus nie zgadza się też na rozliczanie wydatków na zasadach ogólnych. Nie pomaga tu argument, że pomagając ofiarom wojny, firmy prowadzą strategię społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), oraz że takie działania kształtują dobrą opinię wśród klientów.

Absurdalna postawa fiskusa

Skarbówka poinformowała też, że nie pozwoli na odliczanie VAT od niesionej pomocy! Fiskus informował, że praktyki CSR są współcześnie uznaną metodą reklamy i promocji biznesu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie działania dają prawo do odliczenia VAT. Należy wykazać związek między wydatkami a opodatkowaną sprzedażą. Wydaje się jakby władza i fiskus robili wszystko, aby utrudnić akcję pomocową, w którą zaangażowały się setki firm i tysiące osób prywatnych. PiS potrafi zmienić prawo w ciągu kilku dni, ale tylko, gdy jest to w ich interesie politycznym. Wspieranie przedsiębiorców nie ma z tym nic wspólnego. Pomoc Ukrainie zaś to tylko zagrywka wizerunkowa, stanowiąca jedynie maskę na skostniałą twarz aparatu władzy.

Postawa rządu wobec Rosji

Komentatorzy polityczni oraz politolodzy doskonale zdają sobie sprawę, że obóz władzy składa się z wielu środowisk, które są prorosyjskie – tylko w dzisiejszych czasach przycichli. Mimo to są i nadal prowadzą swoją działalność. Coraz wyraźniej widzimy dwulicowość i hipokryzję rządzących w kwestii pomocy Ukrainie. Można również mówić o zjawisku „stania w rozkroku”. Z jednej strony rząd – pod naciskiem USA wysyła na Ukrainę sprzęt wojskowy, ale z drugiej niespecjalnie zwalcza środowiska prorosyjskie w Polsce (które są jawnym zagrożeniem dla zwartej i solidarnej postawy całego narodu). Wystarczy wspomnieć środowisko biznesmena Tadeusza Rydzyka z Torunia, który ma „zaszłości rosyjskie” (udowodniły to dziennikarskie śledztwa oraz publikacje m.in. Tomasza Piątka). Ponadto znana jest antyzachodnia narracja propagandowa środowiska skupionego wokół ministra Ziobro (zgodna z poglądami Moskwy).

PiS finansuje prorosyjskie fundacje?

Portal WP zwrócił dziś uwagę na oburzający problem. Mianowicie Polski Instytut Sztuki Filmowej (dalej: PISF) dofinansował pod koniec października 2022 roku fundację „Wspieram”. Fundacja ta od 2007 roku promuje w Polsce kinematografię rosyjską i sowiecką (m.in. festiwal filmowy „Sputnik nad Polską”). Od dawien dawna wiadomo, że Rosjanie przemycają w swoich produkcjach filmowych czystą propagandę światopoglądową. Od „miękkiej” pochwały ZSRR po imperializm i nacjonalizm rosyjski. Efekty tego typu myślenia widzimy obecnie – krwawa, zaborcza wojna.

Fundacja „Wspieram”, otrzymała od PISF w tym roku dwie dotacje. Jedna opiewa na 540 tys. zł i była najwyższą w puli. Druga wynosiła 490 tys. zł i była przeznaczona na organizację festiwalu „Eurazja International Film Festival”. W sumie PISF przekazał fundacji łącznie ponad 2,2 mln zł. Fundacja „Wspieram”, od lat korzystała ze wsparcia finansowego od Ministerstwa Kultury oraz fundacji „Russkij Mir”, która przez polskie agencje rządowe uznawana jest za narzędzie wpływów Moskwy. Argumentem za wsparciem fundacji miała być lista 26 nazwisk twórców, którzy wyrazili poparcie. Po weryfikacji okazało się, że to jakiś absurd i kpina, gdyż niektóre osoby z listy od dawna nie żyły, np. Tamara Sołoniewicz, zmarła w 2000 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE