Kwiaty oczyszczające

i

Autor: Flickr Kwiaty świetnie oczyszczają powietrze w mieszkaniu

Twój dom

Filtrują i oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Kwiaty polepszają życie całej rodziny!

2023-11-21 9:53

Dom to dla nas najważniejsze miejsce, ostoja spokoju i bezpieczeństwa. Żeby mieszkało się naprawdę dobrze i zdrowo, warto zadbać o odpowiednią jakość powietrza w mieszkaniu. Można kupić urządzenie filtracyjne, ale po co? Lepiej i zdrowiej poszukać kwiatów, które oczyszczają powietrze.

Jakie kwiaty w domu?

To pytanie zadaje sobie wielu ludzi, bo wiadomo, że nie wszystkie gatunki są odpowiednie. Tu dochodzi kwestia czy mieszkamy sami, czy np. z dziećmi lub osobami starszymi. Na przykład od lat toczy się dyskusja czy dobrze jest mieć kwiaty w sypialni? To jest nieco sporna kwestia. Przeciwko tej koncepcji występuje kilka twardych argumentów: kwiaty w nocy pochłaniają tle i oddają dwutlenek węgla (mamy na mysli proces fotosyntezy). To może powodować duszności i kłopoty z zaśnięciem. To prawda, jednak od reguły są zawsze wyjątki.

Do sypialni najlepiej pasują kwiaty o słabej intensywności zapachowej oraz takie, które nie przyciągają rzesz owadów (wyobraź sobie sypialnie lub salon latem przy otwartych oknach!). W tym wypadku najlepszą alternatywą będą kwiaty, które oczyszczają powietrze. Te cudowne rośliny poprzez swoje liści wchłaniają zanieczyszczenia. To nie koniec! Korzenie rośliny są w stanie do absorbowania m.in. szkodliwych gazów. Warto więc pomyśleć o kwiatach oczyszczających.

Kwiaty oczyszczające powietrze

Czym są rośliny oczyszczające powietrze? Dla człowieka to przede wszystkim ozdoba, która ma pożądany wpływ na otoczenie w domu. Zamiast kupować specjalne i drogie urządzenia filtracyjne, lepiej zaopatrzyć się w rośliny oczyszczające i filtrujące powietrze. Zainteresowanie tymi roślinami w Polsce systematycznie wzrasta i znajduje coraz więcej fanów. Oczywiście decyduje dostępność i cena, które są znacznie bardziej atrakcyjne w stosunku do całej techniki.

Należy pamiętać, że takie kwiaty pochłaniają tylko zanieczyszczenia w formie gazowej, nie zlikwidują zawiesiny pyłowej, która jest m.in. składnikiem smogu w miastach i regionach przemysłowych. W walce ze smogiem i spalinami kwiatki te są zupełnie nieskuteczne. Ponadto w domowych warunkach lepiej mieć ich więcej, gdyż pojedyncze egzemplarze nie mają wielkiego wpływu na środowisko w mieszkaniu. 

10 gatunków roślin, które oczyszczają powietrze

Oto lista 10 kwiatów, które świetnie potrafią oczyszczać powietrze w domu. Warto mieć w mieszkaniu przynajmniej kilka sztuk.

  • Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans) – palma koralowa. Cena ok. 12 zł,
  • Nefrolepis wyniosły – Paprotka. Cena ok. 20 zł,
  • Sansewieria gwinejska. Cena ok. 300 zł,
  • Bluszcz pospolity. Cena od 15 zł,
  • Anturium Andreego. Cena od 55 zł (świetnie pochłania zapach amoniaku),
  • Dypsis lutescens (Chrysalidocarpus lutescens, Palma Areka). Cena od 10 zł za sadzonkę,
  • Dracena odwrócona. Cena od 19 zł,
  • Figowiec Benjamina. Cena ok. 30 zł,
  • Skrzydłokwiat. Cena ok 15 zł,
  • Trzykrotka. Cena ok 30 zł.

Kwiaty bezpieczne dla psów i kotów

Psy i koty często lubią podgryzać różne rośliny. Warto o tym pamiętać, gdy mamy pupila w domu i kupujemy rośliny ozdobne. W niektórych kwiatach zawarte są trujące substancje i drażniące soki. Jeśli masz zwierzaka w domu to lepiej wybrać kwiaty z listy "bezpieczne dla zwierząt". Nie będziemy tu podawać specjalnej listy, gdyż różne zwierzęta różnie reagują na dane rośliny. Dlatego warto sprawdzić, czy rodzaj naszego pas lub kota toleruje dany kwiat. Wszystko można sprawdzić w internecie albo zapytać weterynarza. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE