EMYA dla Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu

i

Autor: Sławomir Kowalski, www.torun.pl Gala wręczenia nagród odbyła się w estońskim Tartu

EMYA dla Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu

2022-05-17 18:28

To najważniejsza w Europie nagroda muzealna, przyznawana od 45 lat przez European Museum Forum – niezależną organizację pozarządową przy Radzie Europy. Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu ze specjalnym wyróżnieniem w konkursie na Europejskie Muzeum Roku EMYA. Gala wręczenia nagród odbyła się w estońskim Tartu.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji jury, wyróżnienie trafiło „do muzeum, które tworzy nowe podejście interpretacyjne dla muzeum biograficznego, ukazując relacje pomiędzy historią a miastem, a także pomiędzy biografią wielkiego człowieka a miastem. Projektu, który udowadnia, że można wykonać dobrą robotę przy ograniczonych zasobach i małym zespole kuratorów.

Dla nas muzealników nagroda EMYA to absolutnie najważniejsze wydarzenie, jakie może nas spotkać. Tym bardziej, że co roku do konkursu przystępuje kilkuset kandydatów z całej Europy, a w ścisłym finale nominowanych jest od 40 do 60 muzeów – podkreśla Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Dom Mikołaja Kopernika, jako jedyne w tym roku muzeum z Polski, został nominowany do tej europejskiej nagrody. Zdobył ją za modernizację i adaptację dwóch kamienic, nową wystawę stałą oraz pracę codzienną. I to małym zespołem kuratorskim – mówi kierownik, Michał Kłosiński.

EMYA dla Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu

W kategorii muzeów biograficznych Dom Mikołaja Kopernika rywalizował m.in. z Muzeum Beethovena w Bonn i Muzeum Hegla w Stuttgarcie.​

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!