I LO w Toruniu

i

Autor: M.Witt-Ratowska I LO w Toruniu

Egzamin dojrzałości już nie tylko z nazwy. W Toruniu zdaje go ponad 2700 osób [AUDIO]

2021-05-04 20:23

To druga matura w pandemii i trzecia w innych warunkach (w 2019 tuż przed egzaminami zawieszony został strajk nauczycieli). Same egzaminy też wyglądają inaczej. Nie tylko ze względu na reżim sanitarny, ale także merytorycznie. Zawężony jest katalog wymagań z przedmiotów i znowu nie ma ustnych. Jak radzą sobie toruńscy abiturienci?

Niemal wszyscy od dawna nie widzieli szkolnych murów, a nauczycieli dopiero teraz na żywo, a nie poprzez ekran. Za to ze sobą kontakt miewają, trudno byłoby żyć tylko wśród czterech ścian i monitorów. Jednak pandemia sporo zweryfikowała - znajomości, kontakty, umiejętności, ale też sposoby radzenia sobie, nauki, pomagania, odnajdywania się w innej rzeczywistości. Obecni absolwenci szkół średnich mają za sobą rok nauki online. 

Maturzyści z I LO w Toruniu, z którymi rozmawialiśmy tuż po egzaminie z języka polskiego, nie nazywają obecnej sytuacji dramatem, nie narzekają, ale wiedzą na co ich stać, co potrafią, precyzują swoje zdanie i plany. Z pierwszego dnia matur też są zadowoleni.

Przypomnijmy, wśród tematów wypracowań znalazły się "Lalka" Bolesława Prusa, "Ziemia obiecana" Władysława Reymonta i wiersz "Strych" Beaty Obertyńskiej. Do tego teksty Ewy Kołodziejek, Bohdana Dziemidoka i fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Egzaminy, zdalna, kontakty - o tym opowiadają nam maturzyści z I LO w Toruniu:

W Toruniu do egzaminów przystąpiły dziś (4 maja) 2783 osoby, ale jedna czwarta zdaje je kolejny raz. Matury odbywają się w 12 liceach ogólnokształcących, w tym jedno dla dorosłych, siedmiu technikach i w szkole muzycznej. Natomiast w całym województwie mamy w tym roku 19 tysięcy maturzystów, zdających egzaminy w 309 szkołach różnego typu. Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów - z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. Ustne tylko ci, którzy planują studia poza granicami kraju. W Toruniu to trzy osoby. W tym roku nie ma obowiązku przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Ale chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów. TU, TU i TUTAJ przypominamy matury z 2020 roku. Wtedy rozpoczęły się miesiąc później, 8 czerwca. 

Maturzyści z Rzeszowa opowiadają o tym, co było na maturze z polskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE