Dziś lądowanie na Marsie. W Toruniu Czerwoną Planetę mamy na wyciągnięcie ręki [AUDIO]

2021-02-18 16:58 Magdalena Witt-Ratowska
Łazik Magma White z Torunia/archiwum
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Łazik Magma White z Torunia/archiwum

Ci, którzy lubią patrzeć w niebo, z pewością wieczorem zerkać będą w ekrany. Około 21.55 czasu polskiego łazik Perseverance ma wylądować na Marsie. Czy misja się powiodła, dowiemy się kilka minut później, kiedy dotrze sygnał z Czerwonej Planety na Ziemię. Tymczasem w Toruniu mamy swoją bazę na Marsie.

I to od trzech lat. W lutym 2018 roku w Planetarium otwarto Bazę Mars #17. Tu kosmiczna misja na Marsa jest możliwa dla każdego - mówi dyrektor Anna Broniewicz.

Odwiedzający, niczym członkowie załogi, otrzymują zadania potrzebne do tego, by przeżyć poza Ziemią. Na przykład usuwanie awarii, badanie próbek gruntu czy gospodarowanie energią.

Baza Mars w toruńskim planetarium:

Do toruńskiego Planetarium znowu od kilku dni można wejść. Zainteresowanie jest tak duże, że w weekend będą dodatkowe seanse. W reżimie sanitarnym z sali i pokazów oraz zwiedzania interaktywnych wystaw może korzystać połowa zwiedzających. 17 lutego placówka, która powstała w 1994 roku, obchodziła swoje urodziny.

W Toruniu mieliśmy też kilka lat temu łazika marsjańskiego w otoczeniu typowym dla Czerwonej Planety. Taki klimat (zdjęcie tytułowe) zapewniła firma z ceramiką budowlaną przy ul.Lipnowskiej. Na terenie zakładu gościło wówczas stowarzyszenie Mars Society Polska z informacją o prestiżowych zawodach łazików, które wtedy po raz pierwszy miały odbyć się w Polsce. Łazik Magma White z Torunia służył między innymi jako platforma testowa podczas symulowanej misji marsjańskiej, organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne w Maroku.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nowy blask domu Mikołaja Kopernika w Toruniu