Dzień Autyzmu na Klamrze. Spektakle, poezja i emocjonalna wystawa [AUDIO]

i

Autor: Edyta Świtała

Dzień Autyzmu na Klamrze. Spektakle, poezja i emocjonalna wystawa [AUDIO]

2020-09-30 21:03

Autyzm w tym roku pojawi się na Klamrze. To okazja, by go odczarować, obalić pewne mity, które wpływają często na niezrozumienie​. Choć to w kwietniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, to w tym roku świętowanie było ograniczone z racji pandemii. Toruńskie placówki postanowiły pokazać to zaburzenie szerszej publiczności - przez poezję, śpiew, teatr a także sztukę.

Stworzenie Toruńskiego Dnia Świadomości Autyzmu to efekt współpracy kilku placówek, które działają w Toruniu. Inicjatywa łączy naukowców z Katedry Podstaw Pedagogiki i Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Przedszkole Terapeutyczne Centrum Edukacji i Terapii „Zdobywcy”, ZSZ im. Unii Europejskiej w Chełmży, Szkołę Podstawową nr 31 w Toruniu, Przedszkole Niepubliczne Gucio Integracyjne oraz SPOZA zaangażowane we wsparcie osób z autyzmem.

Celem tej współpracy ma być wyjście z tematem autyzmu w nieco innej formie. Chodzi o pokazanie, że każda taka osoba jest taka jak my - ma pasje, radości, smutki i chęć ich wyrażania w różny sposób. Jednym z takich przykładów może być również sztuka. Arteterapia jest bardzo ważna dla osób ze spektrum autyzmu, stąd pomysł na pokazanie swoich talentów podczas tegorocznych 28. Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra”.

Posłuchaj, co o Dniu Autyzmu na tegorocznej Klamrze opowiedziały nam jego pomysłodawczynie

Dzień Autyzmu w trakcie 28. Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra” odbędzie się w piątek, 9 października od godziny 12:00 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki OdNowa. Wystawa prac dostępna będzie już od najbliższej soboty (03.10.) w Galerii Dworzec Zachodni. Cały program "Klamry" znajdziecie TUTAJ.

Pasta dla słonia - bicie rekordu Polski w Toruniu
Sonda
Czy w dobie epidemii koronawirusa wyślesz swoje dziecko na wycieczkę szkolną?