Dzieci z niepełnosprawnościami pną się w górę

i

Autor: Michał Kaproń

Dzieci z niepełnosprawnościami pną się w górę

2021-09-28 13:07

W Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata powstała ścianka wspinaczkowa. Nowa instalacja ma pobudzać zmysły dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi.

Do przedszkola i szkół przy ul. Fałata uczęszczają dzieci o szczególnych potrzebach. Uczniowie w różnym stopniu dotknięci są niepełnosprawnościami intelektualnymi, część z nich ma również problem z poruszaniem się. Zajęcia na ściance wspinaczkowej rozwijają zarówno mięśnie, jak i umysł, co jest bardzo przydatne w pracy z dziećmi z zaburzeniami w spektrum autyzmu, czy porażeniami mózgowymi.

Ścianka wspinaczkowa była od dawna naszym marzeniem, ponieważ nasi uczniowie już od wielu lat wspinają się już w różnych miejscach, ale jednak transport zajmował wiele czasu. Nasze dzieci odnoszą bardzo dobre efekty we wspinaniu się, wygrywają zawody. Bardzo się cieszę, że będą miały miejsce do trenowania tu, w naszej szkole – powiedziała nam Maja Niewiadomska, wicedyrektorka ZS nr 26.

Ścianka wspinaczkowa powstała w ramach projektu "Poszerzamy Horyzonty", w którego zakres wchodzą zajęcia dla 20 przedszkolaków. Poza wspinaczką, będą one brać udział w zajęciach prowadzonych z użyciem metod sensoplastyki i motodydaktyki, a także przy użyciu technologii IT. Koszt projektu wyniósł 561 584,88 zł, z tego 469 024,88 zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. W zeszłym roku w ZS26 przy Fałata powstał basen i ścieżka sensoryczna, o której przeczytacie poniżej: