Duże straty w lasach po nawałnicy. Leśnicy ogłaszają zakazy wstępu! [WIDEO]

2021-07-29 14:17
Nawałnica w Borach Tucholskich
Autor: Ośrodek Wczasowy Wierzchy

Leśnicy i strażacy szacują straty po wczorajszej trąbie powietrznej, która przeszła przez Bory Tucholskie. Nawałnica połamała wiele drzew, drogi były nieprzejezdne.

Powalone drzewa uwięziły między innymi ludzi w samochodach. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

- Kujawsko pomorscy strażacy interweniowali ponad 170 razy, najwięcej interwencji było w powiecie świeckim - 53 interwencje, 13 w powiecie tucholskim. Nikomu nic się nie stało. Przede wszystkim strażacy jechali do połamanych gałęzi i drzew, w kilku przypadkach wypompowywali wodę z zalanych piwnic - mówi Arkadiusz Piętak- rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiej straży pożarnej.

Największe straty są w lasach. Nawałnica zniszczyła częściowo lub całkowicie wiele drzew. W lasach jest teraz niebezpiecznie, dlatego nadleśnictwa wprowadzają zakazy wstępu.

„W związku ze znacznym uszkodzeniem drzewostanów, spowodowanym warunkami atmosferycznymi z dniem 29.07.2021 r. wprowadzam dla osób nieupoważnionych zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictw: Osie, Nowa Rzeka, Rynków i część leśnictwa Stara Huta” - czytamy w zarządzeniu podpisanym przez Joanne Bock- zastępcę nadleśniczego ds. rozwoju i promocji p.o. nadleśniczego Nadleśnictwa Osie.

Zakaz wstępu do lasów obowiązuje do końca sierpnia.