Drzewa dla przyszłych pokoleń i pierwszeństwo dla żab. Co słychać na Barbarce? [GALERIE]

2021-04-10 18:38 Magdalena Witt-Ratowska

Na toruńskiej Barbarce można było odebrać drzewka i "posadzić je dla przyszłych pokoleń". Wciąż także trwa akcja ochrony gatunkowej płazów. Wokół stawu i wzdłuż dróg ustawione są niskie ogrodzenia, gdzieniegdzie wkopane w ziemię wiadra. To czas migracji żab i składania skrzeku. Trzeba się uważnie rozglądać i nie zadeptywać tych miejsc.

W tym roku akcja, koordynowana przez Stowarzyszenie "Tilia", rozpoczęła się nieco później ze względu na pogodę i dość długo utrzymujące się niskie temperatury. W ubiegłym roku prowadzona była już w lutym i marcu. Wkopane wiaderka ułatwiają bezpieczne zbieranie żab, przenoszenie do wody i liczenie. Dlatego lepiej nie robić tego samemu, tylko zgłosić Stowarzyszeniu.

Dlaczego tak ważna jest ochrona żab?

Wiele gatunków płazów i innych zwierząt ginie, bo ludzie coraz częściej się grodzą, budują drogi i nie zwracają uwagi, że na polach, łąkach w lesie są jeszcze inne organizmy żywe. W ten weekend zanosi się na słoneczną i ciepłą niedzielę (11 kwietnia), więc pewnie Barbarka i lasy zapełnią się spacerowiczami, rowerzystami i biegaczami. Pracownicy Szkoły Leśnej apelują i proszą o rozwagę i ostrożność na trasach, także zostawianie samochodów na parkingu i niewjeżdżanie do lasu. (ciąg dalszy pod galerią)

To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Torunia. Tym bardziej, że na terenie Osady pojawiło się wiele nowych, zagospodarowanych miejsc oraz urządzeń do zabaw i edukacji. To również czas różnych kampanii ekologicznych.

10 kwietnia odbyła się coroczna "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń". Prawie półtora tysiąca sadzonek rozeszło się w niewiele ponad dwie godziny. Torunianie chętnie zabierali po kilka młodych drzewek, by je posadzić przy domu w ogrodzie, czy na działce. Można też było je zostawić na Barbarce, w specjalnie wyznaczonych miejscach. Z Nadleśnictwa Toruń przyjechały do rozdania sadzonki dzikich jabłoni i grusz, też jarzęby, klony, buki, modrzewie i bez koralowy. Ponadto Stowarzyszenie "Tilia" czeka na zgłoszenia od 15 toruńskich przedszkoli i szkół, które chciałyby drzewka na swoim terenie. Za to "Tilia" chętnie przyjmie nasz jeden procent podatku. Na przykład na programy edukacyjne, podobne jak wyżej akcje, konkursy i promocję ochrony przyrody.

Jeden procent
Autor: M.Witt-Ratowska
Sadzenie drzew w Toruniu