Droższe bilety za przejazd komunikacją miejską? Zmiany mogą wejść od nowego roku

2020-10-16 18:26 Marta Łazarska
Droższe bilety za przejazd komunikacją miejską? Zmiany mogą wejść od nowego roku
Autor: Marta Łazarska

Miasto szuka oszczędności. Już na najbliższej, czwartkowej sesji radni pochylą się nad propozycją podwyższenia stawek za bilety MZK. Nowa cena za przejazdy komunikacją miejską miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Koszty utrzymania rosną, wpływy z biletów maleją - tak w skrócie wygląda sytuacja toruńskiej komunikacji miejskiej. Stąd pojawił się pomysł, by podnieść stawkę za niektóre bilety. Jeszcze na początku pandemii prezydent Torunia, Michał Zaleski, wspominał, że koronawirus uderzył w miejski budżet, szczególnie zauważalne straty były we wpływach z środków komunikacji.

W 2019 roku transport publiczny kosztował Gminę Miasta Toruń 81 mln złotych, zaś wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły jedynie 37 mln. W roku 2020 zakładaliśmy: 90 mln złotych na utrzymanie komunikacji i 36 mln złotych wpływu z biletów. Przez szereg ograniczeń związanych z pandemią wiemy, że te wpływy wyniosą tylko 24 mln- powiedział na swojej konferencji Michał Zaleski

Ile będą kosztowały nowe bilety?

Propozycja miasta mówi o kwocie 3,40 zł za bilet jednoprzejazdowy normalny, czyli o 0,60 zł więcej niż obecnie. Wydłużony za to zostanie czas korzystania z takiego przejazdu. Kasując bilet w jednej linii możemy korzystać z niego przez najbliższe 45 minut, nie pół godziny jak obecnie. Za przejazd 90-minutowy mielibyśmy zapłacić o złotówkę więcej. Cena wzrasta także w przypadku biletów krótkookresowych - za normalny karnet na osiem przejazdów według nowego cennika mielibyśmy zapłacić nie 20, a 22 złote. Przejazdy dobowe i tygodniowe zdrożeją kolejno o 2 i 3 zł. Bilety ulgowe będą odpowiednio połowę tańsze od normalnych.

Bez zmian wygląda cena za przejazdy semestralne dla uczniów i studentów (190 zł), trzymiesięcznych na wszystkie linie tramwajowe (180 zł za bilet normalny) oraz trzymiesięcznych na wszystkie linie dzienne i nocne w I strefie (240 zł za bilet normalny). Czy podwyżki zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2021 roku? O tym zadecydują radni już w najbliższy czwartek (22.10.).

Trener personalny o zamknięciu branży fitness: "Od jutra nie zarabiam"