Downsizing dotyczy też sklepów z ubraniami! Zobacz, na czym polega

i

Autor: pexels

Zakupy

Downsizing dotyczy też sklepów z ubraniami! Zobacz, na czym polega

2023-03-17 11:54

Downsizing, czyli sprytne zmniejszanie produktów, żeby móc utrzymać cenę, dotyczy nie tylko produktów spożywczych. Jak się okazuje, również producenci odzieży odchudzają swoje wyroby. W jaki sposób?

O downsizingu głośno jest od kilku miesięcy. Nowe zjawisko szerzy się zwłaszcza w Polsce, o czym nawet pisały zagraniczne media. Generalnie nowy trend polega na nieznacznym pomniejszaniu produktów, przy jednoczesnym utrzymaniu ceny. Do tej pory mówiło się o downsizingu przede wszystkim w kontekście produktów spożywczych, ale okazuje się, że także producenci odzieży odchudzają swoje wyroby. W jaki sposób? Ponieważ nie mogą szyć mniejszych ubrań, sięgają po gorsze jakościowo materiały

Z badania UCE RESEARCH dla Grupy SkipWish, cytowanego przez "Rzeczpospolitą", wynika, że co druga osoba zauważyła spadek jakości odzieży kupionej w ciągu ostatnich 6–12 miesięcy. Zmiana polega przede wszystkim na zastępowaniu naturalnych materiałów syntetycznymi. 

- Wygląda na to, że producenci naprawdę zaczęli oszczędzać na materiałach. Jak wiemy z wielu badań rynkowych, Polacy naprawdę bardzo rzadko czytają etykiety lub metki podczas kupowania ubrań – mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Tygielski, jeden z autorów badania. 

Ponad 60 proc. badanych stwierdziło, że ubrania gorszej jakości sprzedają zarówno polskie firmy odzieżowe, jak i zagraniczne. Jak podkreśla Maciej Tygielski, zastosowanie gorszych jakościowo materiałów przez producentów jest zgodne z prawem, pod warunkiem, że na metce znajdzie się informacja na ten temat. Jeśli nie, firmy naruszają prawo. 

Jak podaje dziennik, w marcu 2022 r. UOKiK nałożył łącznie ponad 2,1 mln zł kar na producentów męskiej odzieży Kubenz, Recman i Dastan Logistics za oszustwa dotyczące składu materiałów. Teraz prowadzi postępowania wyjaśniające w sprawie kolejnych spółek.

Firmy odzieżowe nie chcą oficjalnie komentować nowego zjawiska. 

Czterolatek na gigancie. Przedszkolak sam poszedł na zakupy do marketu
Źródło: Downsizing dotyczy też sklepów z ubraniami! Zobacz, na czym polega
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE