Do lasu bez maseczek, ale z głową i zdrowym rozsądkiem. Dziś pierwszy dzień łagodzenia ograniczeń

2020-04-20 0:35
Lasy w Toruniu
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Lasy w Toruniu

Na możliwość pospacerowania po lesie czeka chyba większość z nas. Zwłaszcza, że kwietniowa pogoda wyjątkowo dopisuje. Dzisiaj (20.04) zostaje zniesiony zakaz rekreacyjnego przemieszczania się. Oznacza to, że można wybrać się na spacer, rower, bieganie do lasu czy parku. Nieco szybciej zrobimy też zakupy. Przy kasach oraz w sklepach może przebywać więcej osób.

Przed nami pierwszy etap znoszenia ograniczeń. Dotyczy to przede wszystkim rekreacji i zakupów. Zwłaszcza to pierwsze wywołuje emocje. Od dwóch tygodni obowiązywał zakaz wejścia do lasu, także parki, skwery i bulwary - co widać też w Toruniu - były teoretycznie niedostępne. Teraz można wejść do lasu nawet bez maseczki! Informacja pojawiła się w niedzielne popołudnie na profilu Ministerstwa Środowiska:

Ale nie korzystamy z tych przywilejów bezkarnie. Trzeba pamiętać o odpowiednim dystansie od innych, minimum 2 metry, a po wyjściu z lasu zasłonięcie nosa i ust jest obowiązkowe, np. na parkingu. Poza tym wszystko z głową. W Toruniu mamy lasy miejskie, jednak bardziej przypominają one parki - są ławki, alejki (m.in. tereny przy ulicy Olimpijskiej), Barbarka - miejsce bardzo popularne, też z wyznaczonymi trasami. W tych miejscach na pewno będziemy się często mijać z innymi. 

Korzystanie z takiej formy rekreacji nie jest równoznaczne z biwakowaniem, grillowaniem. Tego absolutnie nie robimy. Nadal zamknięte pozostaną place zabaw, siłownie plenerowe i podobne miejsca.

Co jeszcze się zmienia w tzw. pierwszym etapie?
Od dzisiaj (20.04) więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie: do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. W sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę - musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej.

Jednak cały czas musimy bardzo mocno uważać. Jesteśmy w czasie pandemii koronawirusa, musimy zachować te zasady bezpieczeństwa - podkreśla wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz - To, że dzisiaj wprowadzamy pierwsze złagodzenia nie oznacza, że następne etapy, o których mówili premier i minister zdrowia, będą szybko wprowadzone. Jest to uzależnione od ilości zachorowań, jakie będziemy mieć na terenie naszego województwa, na terenie całego kraju.

Stopniowe zdejmowanie ograniczeń dotyczy w drugim etapie:
- otwarcia sklepów budowlanych w weekendy,
- otwarcia hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami,
- otwarcia niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk.

Trzeci etap:
- otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek,
- otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami,
- gastronomia - umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami,
- wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności),
- organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona maksymalna liczba dzieci w sali.

Czwarty etap:
- otwarcie salonów masażu i solariów,
- umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness,
- teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym.

Kolejne etapy powrotu do normalności mają być wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań na COVID-19 w naszym kraju będzie niski. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo.