Uchodźcy z Ukrainy

i

Autor: Freepik Czy mieszkańcy Podkarpacia nadal chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy?

Czy zimą czeka nas wielka fala uchodźców wojennych z Ukrainy? Mamy wyjaśnienia MSWiA

2022-11-03 11:48

Wojna w Ukrainie wywołana zbrodniczą napaścią Rosji spowodowała duże ruchu ludności. Przed pożogą wojenną uciekło do Polski i innych krajów europejskich wielu Ukraińców. Straż Graniczna informowała, że od początku konfliktu, polską granicę przekroczyło ponad 7 mln osób.

Ukraińcy w Polsce

Wojna w Ukrainie, która trwa od 24 lutego 2022 roku, wywołała wielki potok uciekinierów wojennych. Masy ludzkie opuszczały przede wszystkim rejony zajmowane i bombardowane przez Rosjan. Straż Graniczna podaje, że od początku konfliktu na wschodzie do Polski wjechało 7,472 mln osób, wyjechało ponad 5,668 mln osób (w środę odprawiono 19,6 tys. osób). Dokładna rejestracja przybywających uchodźców nie jest w pełni możliwa, gdyż są oni często mobilni. Wynika to z poszukiwania krewnych, którzy są rozsiani po całej Polsce lub krajach ościennych, z mobilnością zawodową, poszukiwaniem odpowiedniego miejsca do tymczasowego pobytu lub osiedlenia się. W danych GUS wynika, że w Polsce pracuje obecnie – w pełni legalnie ponad 650 tys. Ukraińców. Dane z ostatnich miesięcy pokazują, że obywatele Ukrainy, którzy przybyli nad Wisłę, aktywnie szukają pracy. Informują o tym lokalne urzędu pracy, agencja pośrednictwa pracy oraz lokalne fora internetowe.

Nadchodząca zima

Wojna trwa nadal, a Rosjanie ciągle nie zrezygnowali ze zniszczenia Ukrainy. Na nasze szczęście i wszystkich zainteresowanych ukraińskim zwycięstwem, armia Putina ponosi znaczące klęski. Ogłoszona niedawno przez Moskwę mobilizacja niczego nie zmieniła i najpewniej nie zmieni.

Rosjanie jednak stale prowadzą ostrzał obiektów cywilnych oraz infrastruktury krytycznej. W ten sposób rekompensują sobie porażki na froncie. Ponadto miliony ludzi pozostają bez prądu, wody i ogrzewania. Te wszystkie czynniki mogą spowodować, że kolejne masy ludzkie będą musiały opuścić swoje miejsca zamieszkania i szukać schronienia na zimę na zachodzie. Pierwszym krajem, do którego Ukraińcy kierują swoje kroki, jest Polska – najbliższy sąsiad i państwo o dobrej opinii wśród uchodźców ze wschodu. Innymi przyjmującymi są Rumunia, Mołdawia, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Czechy, Węgry itd.

Zima ma być ciężka

Zima w tym roku ma być mroźna. Czy państwo polskie poradzi sobie z nową falą uchodźców z Ukrainy i jak ich przyjmie? Informacje na ten temat otrzymaliśmy od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

nadchodzący okres jesienno-zimowy i potencjalna kolejna fala uchodźców wojennych będzie niewątpliwie wyzwaniem dla Polski. Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski między innymi z powodu problemów energetycznych na Ukrainie, czy eskalacji działań zbrojnych. Polski rząd przygotowuje się na to, a jednocześnie aktywnie pomaga uchodźcom na miejscu, na Ukrainie. W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi sprawdzono czy zgłoszone miejsca zbiorowego zakwaterowania będą pełnić wspomnianą funkcję także w okresie zimowym. W razie braku możliwości zapewnienia odpowiednich warunków (np. ciepła woda, ogrzewanie, izolacja itp.) uchodźcy będą kierowani do innych placówek o odpowiednim standardzie. Wojewodowie w porozumieniu z lokalnymi samorządami nieustannie sprawdzają kolejne obiekty – poinformowało MSWiA.

Polska pomaga

Mimo działania rosyjskiej propagandy i środowisk prorosyjskich w Polsce pomoc Ukrainie i jej obywatelom nie ustaje. Polacy, rozumiejąc jak bardzo zwyrodniałym i nieludzkim tworem jest Rosja, pomagają walczącej Ukrainie (np. żołnierze Sił Zbrojny Ukrainy wiedzą, że ich rodziny są bezpieczne). Pomoc niesie państwo polskie, zapewniając zakwaterowanie oraz wyżywienie uchodźcom – zarówno tym, którzy przebywają w Polsce od dłuższego czasu, jak i nowo przybyłym. Odbywa się to np. przez tymczasowe zbiorowe punkty zakwaterowania z wyżywieniem (w tym m.in. hale, świetlice dla dzieci itp.). W punktach zbiorowego zakwaterowania uchodźcy otrzymują m.in. żywność, nocleg, opiekę medyczną i psychologiczną, a także pomoc w zakresie informacji dotyczących zalegalizowania pobytu w Polsce.

Warto przypomnieć, że osoby zapewniające zakwaterowanie oraz wyżywienie dla przybyłych Ukraińców, którzy po raz pierwszy przekroczyli granice, nadal mogą korzystać ze świadczenia w wysokości 40 zł na dzień przez 120 dni od daty przybycia do Polski.

Punkty recepcyjne we wszystkich województwach

Warto przypomnieć, że we wszystkich województwach nadal działają tzw. punkty recepcyjne, których zadaniem jest zorganizowanie opieki osobom przekraczającym granicę ukraińsko-polską. Osoby te mają zapewnione wyżywienie oraz miejsce odpoczynku, udzielana jest im także podstawowa opieka medyczna i przekazywane informacje o zasadach pobytu oraz dostępnych formach pomocy.  Od 24 lutego do połowy października br. w szczytowym momencie funkcjonowało 39 punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy. Obecnie działa 26 takich punktów. We wszystkich tych miejscach pomoc znalazło blisko 1,3 mln obywateli Ukrainy.