Chrzan

i

Autor: Freepik Czy chrzan jest szkodliwy?

Przedawkowanie chrzanu jest możliwe?! Okazuje się, że tak! Eksperci przestrzegają

2022-11-23 11:45

Nikt nie wyobraża sobie świąt bez ulubionej wędliny z chrzanem. W Polsce spożycie chrzanu jest jednym z wyższych w Europie. Polska produkuje chrzan bardzo dobrej jakości, co doceniają konsumenci z Polski i zagranicy. Jednak, czy chrzan jest zdrowy? Czy można zjeść go dużo?

Czy można zjeść dużo chrzanu?

Chrzan silnie wpływa na nasz organizm. Im zjemy go więcej, tym efekt jest mocniejszy. Lekarze i producenci nie zalecają jedzenia chrzanu w dużych, niestandardowych ilościach, a szczególnie szybko i na raz. Większe dawki chrzanu mogą powodować biegunki, wymioty oraz wzmożone pocenie się całego ciała. Warto też pamiętać, że chrzan może podrażnić skórę - wywoływać przekrwienia oraz pęcherze, jak przy lekkim poparzeniu. Zalecamy zatem zachować umiar w spożywaniu chrzanu, nawet z najlepszą wędliną. No i oczywiście nie zapominajmy o ćwikle, która świetnie pasuje do chrzanu i łagodzi jego intensywny, palący smak.

Na co szkodzi chrzan?

Jak wspominaliśmy powyżej, nadmiar jedzenia chrzanu może nam zaszkodzić. Jest to roślina o bardzo silnym zapachu i smaku, co pewnie niejeden z nas odczuł przy stole. Podkreślmy, że najniebezpieczniejszy dla człowieka jest chrzan świeży. W czasie tarcia chrzanu można podrażnić skórę dłoni, jego opary drażnią wszystkie śluzówki ciała. Powoduje to łzawienie, podrażnienie oraz zaczerwienienie oczu, nosa oraz katar. Kontakt ze świeżo startym chrzanem może wywołać silny ból, gdy wedrze się on w zaciętą skórkę lub ranę.

Ponadto chrzan szkodzi, gdy cierpimy na refluks. Wtedy nasza dieta wymaga delikatnych smaków, chrzan jest ich przeciwieństwem. Jedzenie chrzanu przy refluksie może powodować problemy żołądkowe, nudności, wymioty. Ogólnie lepiej unikać chrzanu przy chorobach żołądka i dwunastnicy (chrzan podrażni układ pokarmowy). Jeśli ktoś ma wrzody, to lepiej, żeby nie jadł tej rośliny, gdyż może to się skończyć tragicznie.

Czy chrzan jest zdrowy?

To może wydawać się paradoksalne, ale tak, chrzan ma wiele właściwości, które służą człowiekowi. Zacznijmy przede wszystkim od jego niezwykłych walorów smakowych. Jest doskonałym dodatkiem do wszelkich mięs i wędlin. Doskonale komponuje się z pieczoną karkówką i schabem. Pasuje także do niemal wszystkich kiełbas i szynek. Dość specyficznie smakuje z salami, ale to oczywiście rzecz gustu. Wysublimowani konsumenci chrzanu mogą czuć się lekko zdegustowani (mogą, ale nie muszą).

Chrzan posiada też właściwości lecznicze. Zacznijmy od tego, że jest to produkt niskokaloryczny (81 kcal w 100 g produktu), posiada niski indeks glikemiczny i jest pełen witamin, składników mineralnych oraz innych cennych dla zdrowia człowieka związków. Chrzan zawiera dużo witaminy C, wiele witamin z grupy B, witaminę E, beta-karoten, magnez, wapń, fosfor, żelazo, siarkę, potas, chlor, sód, cynk, mangan, fosfor, a także glukozynolany, glikozydy, flawonidy, olejki eteryczne, błonnik oraz cukry.

Właściwości chrzanu

Wśród właściwości leczniczych chrzanu warto wymienić:

  • grzybobójcze,
  • bakteriobójcze,
  • antywirusowe,
  • przeciwpasożytnicze,
  • wykrztuśne,
  • przeciwbólowe,
  • rozgrzewające.

Jaki chrzan kupić na święta?

Jeśli jesteś zabiegany i nie masz czasu na kulinarne testy, polecamy udać się do sklepu i kupić gotowy chrzan w słoiczku. Produkt ten jest jeszcze tani. W sklepie trzeba zwrócić uwagę na etykietkę i sprawdzić, ile jest w produkcie korzenia chrzanu. Wiadomo, że im więcej tym będzie więcej smaku i mocy. Należy uważać, gdyż producenci dodają do produktu dziwne wypełniacze m.in. olej roślinny, substancje zagęszczające, konserwanty i wzmacniacze smaku.

Niektóre "oszukane" chrzany posiadają w sobie masę zbędnych dodatków: olej rzepakowy, odtłuszczone mleko w proszku, ocet spirytusowy, błonnik pszenno-bambusowy, regulator kwasowości, pirosiarczyn sodu, gumę gura, gumę ksantanową oraz kwas askorbinowy. Pamiętajmy, że najlepszy chrzan nie potrzebuje tych wszystkich sztucznych dodatków, poprawiaczy smaku i wypełniaczy masy. 

Jakie są rodzaje chrzanów?

W sklepach na półkach można znaleźć różne rodzaje chrzanu, wśród nich są:

  • Chrzan tarty,
  • Chrzan śmietankowy,
  • Chrzan delikatesowy,
  • Chrzan z jabłkiem,
  • Chrzan żurawinowy,
  • Chrzan miodowy,
  • Chrzan luksusowy.

Każdy z wymienionych rodzajów chrzanu posiada inne walory smakowe, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie tyczy się to ludzi, którzy nie przepadają za ostrymi chrzanami lub mają wrażliwe drogi oddechowe i żołądek. Pamiętajmy jednak, że dobry chrzan zaczyna się od 60% korzenia chrzanu w chrzanie.