Alkohol

i

Autor: Pixabay Czy w Wielkanoc można pić alkohol?

Święta

Czy w Wielkanoc można pić alkohol? Sprawdziliśmy!

2023-04-10 12:52

Wielkanoc to ważny czas dla członków kościoła katolickiego w Polsce i nie tylko. Dla innych to możliwość skorzystania z dni wolnych. W czasie spędzanym z najbliższymi zdarza się, że pojawi się alkohol. Czy w Wielkanoc można pić alkohol? Czy spożywanie alkoholu jest dozwolone? Czy po Wielkim Poście można pić alkohol?

Czy można pić alkohol w Wielkanoc?

W czasie Wielkiego Postu katolicy nie mogą organizować imprez i zabaw (wszyscy inni ludzie mogą). Wielkanoc jest jednak bardziej problematyczna. Zawsze zastanawiamy się, czy można spotkać się ze znajomymi i coś wypić lub jak odmówić wujkowi z wąsem, który nie wylewa za kołnierz. Internet i rozmaite fora zapełniają się pytaniami o alkohol i święta.

W Wielkanoc można się napić!

Dla lubiących zakrapiane świętowanie mamy dobrą wiadomość. Nie ma żadnych kościelnych przepisów, które zabraniają spożywania alkoholu w Wielkanoc. Nawet księża znani z wielkiej dowolności w głoszeniu słowa bożego nie zakazują alkoholu w kazaniach. Nawet w tych okolicznościowych. Polska, rubaszna biesiada bez "kropelki"? To nie przejdzie wśród tradycyjnych społeczności, których właściwości "higroskopijne" są znane i traktowane z przymrużeniem oka.

Zachowajmy umiar!

Tu warto przywołać słowa Paracelsus, nowożytnego lekarza i myśliciela z XVI wieku: "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę". Zatem zgodnie ze starożytnym greckim "złotym środkiem" należy zachować umiar w spożyciu alkoholu, bo nadużywanie bywa zgubne. Należy zachować więc rozsądek i dobre maniery przy przysłowiowej wódeczce.

Jak jest zatem z tym alkoholem w Wielkanoc? Wszyscy - wierzący, czy nie mogą pić. Zalecamy jednak zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE