Czy przez toruński park Glazja przebiegnie droga?

i

Autor: Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu Projekt MPZP Waryńskiego-Sobieskiego

Czy przez toruński park Glazja przebiegnie droga?

2021-12-13 22:29

Krytykowany projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ulic Sobieskiego i Waryńskiego wróci pod obrady toruńskich radnych miejskich.

Od ponad dekady trwają prace miejskich planistów nad MPZP dla tej części Jakubskiego Przedmieścia. Przed poprzednią, listopadową, sesją Rady Miasta Prezydent Michał Zaleski zapewniał, że miasto rezygnuje z wcześniejszych planów budowy drogi w tym miejscu. Prezydent mówił również, że projektowane zapisy planu są konserwacją stanu obecnego, a kwestią priorytetową jest ochrona zieleni Parku Glazja, sąsiedniego Fortu Jakuba i cmentarza przy ul. Antczaka. Projekt wzbudził jednak falę negatywnych komentarzy.

W projekcie MPZP znalazł się bowiem zapis umożliwiający budowę drogi łączącej plac Pokoju Toruńskiego z ulicą Traugutta. Chodzi tu o obszar oznaczony sygnaturą 52.08 KD(G)9 przeznaczony na budowę drogi o przynajmniej jednej jezdni o dwu pasach ruchu. Poza drogą idącą równolegle do Fortu Jakuba, plan zakłada również połączenie nowoprojektowanej drogi z ul. Waryńskiego – mniej-więcej na wysokości dyskontu Biedronka.

Prezydent Zaleski bezpośrednio przed sesją sprostował, że droga istotnie pozostała elementem planu, ale jej realizacja jest planowana dopiero wówczas, kiedy powstałby tzw. Most Śródmiejski. W podobnym tonie wypowiedziała się dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej – Anna Stasiak w swoim oświadczeniu. Według zapewnień obojga, Most Śródmiejski miałby powstać za kilkadziesiąt lat, dopiero po tym, gdy zostanie zbudowany Most Zachodni (przeprawa planowana jest mniej-więcej na wysokości Szosy Okrężnej), czyli nie wcześniej niż za kilkadziesiąt lat.

Tak daleka perspektywa nie uspokaja mieszkańców i aktywistów. W naszej rozmowie z sekretarzem Rady Okręgu Jakubskie-Mokre, Piotrem Marachem, padło wiele gorzkich słów wobec podejścia władz miasta do kreowania przestrzeni publicznej, ochrony zieleni i budowania siatki komunikacyjnej.

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Marachem, sekretarzem rady okręgu Jakubskie-Mokre

Projekt uchwały został w ostatniej chwili zdjęty z porządku obrad listopadowej sesji Rady Miasta. Wraca jednak bez zmian na sesję grudniową, planowaną na najbliższy czwartek. Wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz przekazał jednak deklarację Prezydenta Zaleskiego w sprawie dalszego postępowania w kwestii planu dla tego obszaru:

Te rozwiązania wzbudziły taki niepokój wśród mieszkańców. Pomimo to, kierujemy ten projekt do rozpatrzenia przez Radę Miasta Torunia. Prezydent Miasta Torunia wycofując ten projekt uchwały [z porządku obrad listopadowej sesji – przyp. red.] zobowiązał się, że po uchwaleniu tego planu przystąpimy do pracy nad zmianą tego planu tak, żeby prace zakończyć i uchwalić zmiany do tego planu do końca 2023 roku – mówił wiceprezydent Fiderewicz na konferencji przedkonwentowej.

Słowa wiceprezydenta Zbigniewa Fiderewicza traktujemy jako twardą deklarację, że projekt uchwały poddany pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta jest rozwiązaniem tymczasowym. Stoi to w sprzeczności z wcześniejszym oświadczeniem dyrektorki MPU Anny Stasiak, która kontrowersyjny projekt MPZP nazwała „Planem dla przyszłych pokoleń”.

Sonda
Co sądzisz o pomyśle drogi przez Park Glazja?