Ochrona gatunkowa płazów na Barbarce

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Ochrona gatunkowa płazów na Barbarce

Co mają wspólnego płotki, wiaderka i żaby? Na Barbarce rozpoczyna się akcja ochrony płazów

2020-03-02 22:52

Jak pomóc przejść żabom na drugą stronę drogi? Poczekać, aż wpadną do specjalnego wiaderka i po prostu przenieść. To nie żart ani fanaberia, tylko konieczność i jeden ze sposobów ochrony gatunkowej płazów. Teraz budzą się z zimowego (w cudzysłowie) snu i wędrują do najbliższego zbiornika wodnego. Na toruńskiej Barbarce akcję koordynuje Stowarzyszenie "Tilia".

Na terenie Szkoły Leśnej pojawiły się niskie ogrodzenia przy ścieżkach koło stawu. Po co?

Dużo ludzi przyjeżdża do nas samochodami, jest to też droga publiczna, więc chcemy, żeby płazy bezpiecznie trafiły do zbiornika. Rozpoczyna się ich migracja. Płotki pozwolą uchronić je przed rozjechaniem - wyjaśnia Radiu ESKA Monika Krauze, dyrektor Szkoły Leśnej na Barbarce. Niestety, wiele gatunków płazów i innych zwierząt ginie, bo ludzie coraz częściej się grodzą, budują drogi i nie zwracają uwagi, że na polach, łąkach i w lesie są jeszcze inne organizmy żywe. Dlatego zachęcamy do przyjazdu rowerami. 

Do naszej akcji "Ochrona płazów, ochrona gatunków" potrzebujemy wolontariuszy. Po małym przeszkoleniu można nam pomóc, bo pracy nie zabraknie do końca marca - dodaje Monika Krauze.

Żaby mają być przenoszone do stawu dwa razy dziennie i "zbierane" na długości około kilometra. Przez kilka tygodni pracownicy Stowarzyszenia "Tilia" będą też monitorować, opisywać, liczyć i rozpoznawać gatunki płazów.
Chętni do pomocy przy akcji mogą się kontaktować ze Szkołą Leśną na Barbarce.