Bydgoska 50/52 w Toruniu doczeka się rewitalizacji i drugiego życia? [ZDJĘCIA]

2020-02-28 22:37

Jedna z najładniejszych kamienic Bydgoskiego Przedmieścia ma szansę na powrót do życia. Znalazła się w nowym programie "Rewitalizacja Torunia do roku 2023". O jej losie mówi się od wielu lat, próbowano zdobywać na nią środki, pisano projekty - teraz pojawiły się realne szanse. Wiadomo, że jedna część kamienicy będzie dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, druga dla Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Już pięć lat temu miasto przymierzało się do remontu zabytkowego budynku, który właściwie składa się z dwóch kamienic pod wspólnym adresem Bydgoska 50/52. Były konsultacje, koncepcje, badano potrzeby mieszkańców. Brano ją pod uwagę w poprzednim programie rewitalizacji Torunia. W 2015 miejsce opuścili ostatni lokatorzy. Od tamtej pory popadało w coraz większą ruinę. Kamienice, jako jeden obiekt, zostały wpisane do rejestru zabytków. Prace remontowe będą więc pod ścisłym nadzorem konserwatora. Tylko kto się ich podejmie?

Pierwotnie, jeszcze do 1899 roku, w tym miejscu stały budynki o konstrukcji szachulcowej z połowy XIX wieku. Obecne powstały na ich bazie, mniej więcej w latach 1905-1910. Wzniósł je dla siebie niemiecki przedsiębiorca budowlany. Miejsce miało bogatą historię - były tu sala taneczna, bilardowa, kręgielnia, bufet i pokoje gościnne. Okres międzywojenny to mieszkania i restauracja. Do 1953 roku budynek pełnił funkcję akademika, potem znajdowały się tu mieszkania lokatorskie, między innymi dla pracowników UMK. W 1988 roku kamienicę przejęło miasto.
Budynek swoim wyglądem od razu przyciąga wzrok, mimo totalnej dewastacji. Do tej pory kamienica zachowała pierwotny kształt, zewnętrzny wystrój i detale architektoniczne. Wewnątrz są jeszcze sztukaterie, polichromie, balustrady z tralkami, witraże okienne. Ale też coraz więcej okien zabitych jest płytami, konstrukcja (zwłaszcza od podwórka) wymaga wzmocnienia, do budynku absolutnie nie wolno wchodzić, bo grozi to niebezpieczeństwem.

Pojawiło się światełko w tunelu - nowy program "Rewitalizacji" i co ważne, środki na ten cel, z dwóch źródeł. Na numer 50 jest finansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, numer 52 ma szansę na uzyskanie 10 milionów złotych (projekt wyceniono na ok. 12 milionów) wsparcia unijnego właśnie w ramach wspomnianego programu. Budynek przewidziano na pracę Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z warsztatami terapii zajęciowej oraz dla Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

"Rewitalizacja Torunia do roku 2023" to 65 projektów na łączną kwotę 91 milionów złotych, w tym dofinansowanie na poziomie 76,5 miliona.